W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z pojęciem Interim Management/ Interim Manager. W kilku zdaniach przedstawię Wam, co kryje się za tymi pojęciami i sprawdzę, czy jest to interesujący temat dla sektora MŚP.
Co to jest Interim Management?
Według ogólnych definicji jest to czasowe działanie, nakierowane na osiąganie konkretnych celów i rezultatów biznesowych wewnątrz organizacji. Osobą realizującą te cele jest wybrany specjalista (Interim Manager). Działanie te jest zdefiniowane co do jego zakresu oraz celu.
Kim jest Interim Manager?
Osoba fizyczna – specjalista z udokumentowanym doświadczeniem w danej dziedzinie. Zawiera on czasowy kontrakt na realizację konkretnych zadań w firmie klienta. Dzięki wiedzy i umiejętnościom jest on w stanie wesprzeć firmę w strategicznych decyzjach, realizować i nadzorować kluczowe projekty, przygotowywać plany rozwoju w danym obszarze.Jest to osoba, która może również czasowo zastąpić jednego z kluczowych pracowników firmy (menedżerów, kierowników itp.).
W jednej z wypowiedzi na forum poświęconym IM przeczytałam, moim zdaniem, bardzo trafną definicję:
“Interim Manager realizuje wyzwania biznesowe określone w konkretnym horyzoncie czasowym, Consultant mówi jak je zrealizować, a Pracownik pomaga je zrealizować”
Jak IM może pomóc firmie?
Ok, zastanówmy się teraz czy IM jest osobą, która może pomóc przedsiębiorstwom z sektora MSP. Poniżej przedstawiam kilka korzyści ze współpracy z Interim Managerem i krótką informację – jak odnosi się to do mniejszych firm.
- Możliwość czasowego zastąpienia nieobecnego menedżera, bez potrzeby zatrudniania kogoś na jego miejsce.
Wszyscy wiemy jak trudno jest znaleźć doświadczoną osobę, która nie ma wymagań stałego zatrudnienia. A brak np. Menedżera IT czy marketingu w małej firmie przez dłuższy okres, gdzie każda osoba jest praktycznie kluczowym pracownikiem może mieć gorsze skutki niż w dużych firmach. Stąd, w mojej opinii, usługa IM dla małych firm jest często nawet bardziej niezbędna niż w firmach większych.
- Uzupełnienie zarządzania w poszczególnych obszarach firmy (zapotrzebowanie na wysokie kwalifikacje na określony czas)
Skupiając się na aspekcie IT, duże firmy mają często swoje biura projektów i project managerów na stałe. Mała firma taki projekt informatyczny realizuje raz na rok/kilka lat. Stąd takich kompetencji nie posiada najczęściej wewnątrz. Zatrudnienie Interim Managera na np. 8 miesięcy projektu zapewnia zapełnienie tej luki kompetencyjnej.
- Wymiana wiedzy i doświadczenia
Duże firmy i korporacje mają budżety, dzięki którym przeprowadzają szkolenia swoich pracowników, certyfikują managerów w poszczególnych dziedzinach itp. W MŚP wiemy, że nie jest łatwo wygenerować z budżetu kilka, kilkanaście tysięcy na szkolenie pracowników, po którym i tak często wracają tylko z teorią i nie potrafią jej przełożyć na praktyczne działania w firmie.
Interim, jako czasowo zatrudniony “pracownik” na co dzień może dzielić się swoim doświadczeniem, a wiedzę, którą posiada, przekłada od razu na realne działania w firmie. Także po takiej współpracy firma zostanie z usprawnionymi procesami, wdrożonymi i przeszkolonymi pracownikami.
- Oszczędność czasu i pieniędzy na zatrudnienie i przeszkolenie nowego pracownika
Procesy zatrudnienia, szkolenia i adaptacji nowych pracowników z reguły są dość długie i kosztowne. W przypadku współpracy z Interim Managerem podjęcie współpracy jest znacznie prostsze.
- brak kosztów stałych związanych z zatrudnieniem pracownika na etat;
- możliwość powiązania wynagrodzenia ze skuteczną realizacją powierzonego projektu.
Punkt, który powinien przekonać wszystkich niechętnych :) Założeniem współpracy z Interim Managerem jest osiągnięcie konkretnych rezultatów biznesowych. Stąd możliwe jest rozliczenie się z taką osobą za osiągnięte efekty współpracy.
Plusów z czasowej współpracy doświadczonym menedżerem jest wiele i uważam, że każda firma, która styka się z problemami kadrowymi i niedostatecznymi kompetencjami powinna przemyśleć tego typu rozwiązanie.
Co więcej, Interim Management jest świetnym rozwiązaniem dla osób planujących lub rozpoczynających działalność gospodarczą/startup – które mają pomysł i potrzebują dodatkowych kompetencji żeby szybko wdrożyć go w życie jeszcze bez zatrudniania pracowników na etat. A poza tym, ktoś musi tego pracownika później przeszkolić jeśli właściciel nie posiada wybranych kompetencji.