Blog

MoSCoW, czyli jak zadbać o priorytety w projekcie żeby osiągnąć porozumienie

paź 30, 2018 | Zarzadzanie projektami

Przygotowanie i prowadzenie projektu informatycznego zależy w dużej mierze od ustalenia właściwych priorytetów – zarówno jego wymagań, jak i głównych celów. Jednym z popularnych sposobów określenia pierwszeństwa jest zastosowanie systemu numeracji. Posiada on jednak kilka wad. Problemem priorytetyzowania według numerów jest to, że zgodnie z logiką kolejne wymagania powinny otrzymywać coraz wyższą cyfrę i tym samym niższy priorytet (wymóg 1, wymóg 2, wymóg 3 itd.). Kto by jednak chciał, by priorytet wymogu był oceniony wyżej, a innego niżej? W efekcie często wszystkie wymagania dostają “1” i cała próba usystematyzowania staje się bezużyteczna.

image

Autor: Naypong | źródło: http://www.freedigitalphotos.net

Jeszcze bardziej szkodliwym skutkiem stosowania tego systemu jest fakt, iż wymagania, które nie zostaną opracowane w tym czasie pozostają poza listą i nie są ostatecznie wprowadzane w życie. Oznacza to, że projektanci i programiści nie są świadomi przyszłych potrzeb.

Cztery kategorie MoSCoW

Właśnie z powodu potrzeby znalezienia efektywnej techniki priorytetyzacji stworzono analizę MoSCoW. Określa ona stopień ważności wymogu lub celu projektu za pomocą słów. Według A Guide to the Business Analysis Body of Knowledgewyróżnia się cztery kategorie MoSCoW, z których bierze ona swoją nazwę:

M – MUST (musi być): Wymagania te są nienegocjowalne. Jeżeli nie zostaną spełnione to projekt uznaje się za porażkę.

S – SHOULD (powinien być): pozycje o wysokim priorytecie, które (jeżeli jest to możliwe) powinny być zawarte w ostatecznym rozwiązaniu.

C – COULD (może być): wymagania zostaną zawarte jeżeli pozwoli na to czas i zasoby. Są pożądane, ale niekonieczne do spełnienia.

W – WON’T (nie będzie): Za zgodą interesariusza wymaganie nie będzie wdrożone w tym wydaniu, ale może być zastosowane w przyszłości.

Wymagania oznaczone jako WON’T są potencjalnie tak samo ważne jak te z kategorii “MUST”. Sklasyfikowanie czegoś jako “WON’T” przyznaje, że jest to istotne, ale może być odłożone w czasie. Taka klasyfikacja sprawia, że MoSCoW jest metodą niezwykle efektywną.

Sukces projektu dzięki MoSCoW

Dzięki stosowaniu w praktyce MoSCoW nasze projekty IT mają zdecydowanie większą szansę na realizację. Opisywana technika ustalania priorytetów pozwala nie tylko na identyfikację kluczowych dla powodzeniu projektu wymogów, ale również nie rezygnuje z wymagań, które nie zostaną w tym momencie spełnione. Istnieje możliwość dołączenia ich w późniejszych wersjach projektu.

[sc:blogmsp ]

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

13 + 6 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam