Blog

9 korzyści z integracji systemów B2B w firmie

lut 6, 2019 | 15 minut dla IT w firmie

Systemy informatyczne w firmie nie są już żadną nowością. System CRM, system produkcyjny, system do składania zamówień, system księgowy itp. Ułatwiają one pracę, obniżają koszty działania, usprawniają procesy. Kolejnym krokiem w usprawnianiu firmy i współpracy z partnerami jest sprawienie by te systemy zaczęły ze sobą (oraz z systemami Twoich partnerów) współpracować. Takie łączenie systemów nazywa się integracją.

Dlaczego warto integrować ze sobą systemy? Oto 9 powodów, które powinny Cię do tego przekonać:

  1. Oszczędzanie i standaryzacja – Integracja systemów ogranicza powtarzalne dla wielu systemów działania oraz pracę manualną wykonywaną przez człowieka. Umożliwia zmniejszenie błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Pozwala to ograniczyć koszty i prowadzi do pośrednich i bezpośrednich oszczędności. Integracja systemów narzuca pewne ramy standaryzacji, dzięki czemu późniejszy rozwój zintegrowanych systemów jest łatwiejszy.
  2. Redukcja problemów i zwiększenie dochodów – Dobrze współpracujące ze sobą systemy pozwalają zminimalizować zakłócenia przy łańcuchu dostaw i codziennej pracy przedsiębiorstwa, przyspieszyć realizację zadań i zwiększyć dochody firmy.
  3. Zmniejszenie kosztów – Dzięki zintegrowaniu systemów przedsiębiorstwo może znacznie obniżyć koszty swojej działalności. Minimalizuje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup odpowiedniego sprzętu czy licencji na oprogramowania. Ponadto, dzięki redukcji liczby systemów do utrzymywania, zmniejszają się ich opłaty eksploatacyjne.
  4. Lepszy nadzór i szersza perspektywa – Integracja systemów B2B usprawnia nadzorowanych i kontrolowanie integrowanych systemów i zawartych w nich transakcjach. Pozwala też na zobaczenie szerszej perspektywy ich działania. Dzięki integracji systemów IT uwalnia się część dotychczas wykorzystywanych zasobów IT, które można wykorzystać w innych celach, np. organizowaniu łańcuchu dostaw.
  5. Ograniczenie kosztów użytkowania i rozwoju – Opłaty za modernizację lub wymianę systemu ograniczają się do jednego systemy. W przypadku, gdy systemy nie były ze sobą zintegrowane, należało przeznaczyć na każdy z nich znaczne kwoty. Dodatkowo, firma oszczędza również na kosztach pomocy technicznej w razie awarii systemu.
  6. Ulepszenie administracji – Administracja jednym zintegrowanym systemem B2B jest łatwiejsza niż wieloma osobnymi systemami. Zintegrowane systemy B2B są o wiele bardziej efektywne pod kątem zarządzania zwrotami inwestycji (ROI), a także pod względem całkowitego kosztu pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymywania sprzętu (TCO).
  7. Łatwiejsza skalowalność – Integracja systemów B2B pozytywnie wpływa na ich skalowalność. Rosnąca liczba użytkowników oraz ilość danych jest łatwiejsza do obsłużenia niż w wielu niepołączonych systemach IT.
  8. Przewaga konkurencyjna – Integracja systemów B2B powoduje wzrost sprawności operacyjnej. Pozwala to na zwiększenie wartości przedsiębiorstwa na rynku oraz wyróżnienie na tle konkurencji.
  9. Lepsze bezpieczeństwo danych – Wszystkie kluczowe transakcje dotyczące przedsiębiorstwa realizowane są w jednym systemie. Skupienie tych danych na jednej platformie pozwala na zachowanie większego bezpieczeństwa.

Masz kilka systemów w firmie i chciałbyś by zaczęły one ze sobą współpracować? Zapraszamy do kontaktu!

na podstawie: 9 Reasons to Consolidate Your B2B Systems

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

7 + 5 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam