Blog

4 sposoby realizacji projektów informatycznych, cz. I

kwi 15, 2019 | Zarzadzanie projektami

Podchodząc do realizacji projektu informatycznego, którego efektem ma być nowy system IT w firmie, sprawa wydaje się prosta: rozpisujemy zapytanie ofertowe, pojawia się firma wykonawcza i to ona tworzy dla nas nowoczesne oprogramowanie. Decydując się jednak na inwestycję w IT, warto zastanowić się bardziej szczegółowo w jaki sposób chcemy zrealizować nasz projekt.

Są 4 podstawowe sposoby dostarczenia nowego systemu IT do firmy. Jest to stworzenie systemu dedykowanego, wdrożenie komercyjnego systemu, wdrożenie systemu Open Source oraz skorzystanie z oprogramowania jako usługi (SaaS). Każde z tych podejść ma swoje wady i zalety, każde niesie za sobą inne nakłady finansowe. Poniżej scharakteryzowaliśmy każde z podejść.

Stworzenie systemu dedykowanego

System dedykowany jest tworzony od podstaw, specjalnie dla Twojego przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie najbardziej kosztowne, ale też i najbardziej dostosowane do procesów firmy. Stworzenie systemu dedykowanego powinna poprzedzać gruntowna analiza i projekt rozwiązania. Oprogramowanie zwykle staje się własnością przedsiębiorstwa i to ono decyduje o jego rozwoju.

Zalety

 • Oprogramowanie może być idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa;
 • Zastosowane innowacyjne rozwiązania mogą dawać przewagę konkurencyjną;
 • Możliwy jest dowolny rozwój systemu.

Wady

 • Najdroższe rozwiązanie, wszystko trzeba stworzyć od podstaw;
 • Chroba wieku dziecięcego – zwykle dużo błędów po wdrożeniu w firmie;
 • Uzależnienie od jednego dostawcy.

 

Wdrożenie komercyjnego systemu

Zamiast tworzyć cały system od podstaw możemy zdecydować się na zakup gotowego oprogramowania i jego wdrożenie. Firmy informatyczne dysponują szeroką gamą systemów „pudełkowych” pozwalających wspierać najważniejsze procesy biznesowe w firmie: ERP, CRM, e-commerce, systemy produkcyjne itd. Firma sprzedająca w ten sposób oprogramowanie umożliwia jego customizacje i dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe zawsze w ograniczonym zakresie (niezależnie co producent oprogramowania twierdzi).

Głównym kosztem tego podejścia do realizacji projektu jest analiza przedwdrożeniowa i customizacja. Zwykle jednak jest to rozwiązanie dużo tańsze niż tworzenie systemu od podstaw (spora część pracy jest już przecież wykonana). Największym minusem są ograniczone możliwości dostosowania i często konieczność dostosowania procesów w firmie do oprogramowania.

Producenci oprogramowania zwykle na bieżąco aktualizują oprogramowanie i wprowadzają kolejne usprawnienia. Są to oczywiście prace płatne, dlatego decydując się na wdrożenie komercyjnego systemu trzeba uważać na konstrukcję cennika, umowę utrzymaniową i przeanalizować koszty jego rozwoju.

Zalety

 • Niższy koszt realizacji projektu
 • Krótszy czas potrzebny na wdrożenie systemu
 • Zwykle system jest już gruntownie przetestowany i pozbawiony krytycznych błędów
 • Częste aktualizacje oprogramowania przez dostawcę

 

Wady

 • Ograniczone możliwości dostosowania systemu (customizacja)
 • Ograniczone możliwości rozwoju systemu
 • Uzależnienie od jednego dostawcy

2 pozostałe sposoby realizacji projektów, czyli wdrożenie Open Source oraz oprogramowanie jako usługa, już w następnym artykule.

[sc:blogmsp ]

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

4 + 12 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam