Blog

Zejdź na ziemię, czyli o usuwaniu przeszkód w pracy

sty 30, 2019 | 15 minut dla IT w firmie

TL;DR: Chcesz dowiedzieć się co przeszkadza Twojemu zespołowi w pracy? Znajdź w tygodniu czas na wspólną pracę.

Kiedy starasz się dowiedzieć co przeszkadza Twojemu zespołowi w pracy, standardowo do głowy przychodzą 2 rozwiązania:

[i class=’icon-caret-right’ ] zrobić spotkanie i wypytać wszystkich o to co im przeszkadza w produktywnym działaniu

[i class=’icon-caret-right’ ] stoisz na stanowisku, że przecież jesteśmy super zespołem i na pewno jeśli komuś coś przeszkadza to o tym głośno powie

Czy te metody zadziałają? Owszem, w pewnym stopniu zadziałają. W Rocket Studio na comiesięcznym spotkaniu zespołu, każdy ma szanse przedstawić problemy, które przeszkadzają mu w efektywnej pracy. Każdy ma też prostą możliwość zgłoszenia przeszkody na bieżąco – wie do kogo się zwrócić i jak otrzymać pomoc. I rzeczywiście to działa. Rozwiązaliśmy w ten sposób wiele problemów.

Dzisiaj empirycznie zdałem sobie jednak sprawę jak wiele jest problemów, które w takim systemie nie wypływają. Bo nie chcemy marudzić, bo będąc w natłoku zadań nie dostrzegamy problemu, bo nie uważamy czegoś za ważne, bo czasem głupio przed przełożonym, bo wydaje nam się że innym to nie przeszkadza… To trochę jak z klientami. Czy klient wie czego chce? Tak, ale nie zawsze jest tego świadomy, albo traktuje to jak oczywistość.

Co to są za problemy? Praktycznie wszystkie: od wkurzającego i spowalniającego prace oprogramowania, przez wykonywanie nużących i mało ambitnych zadań, po irytujące zachowanie kolegi z zespołu. Ja dzisiaj odkryłem jak bardzo edytor tekstu jest kluczowy w naszej pracy i jak problemy z jego wykorzystaniem mogą irytować i negatywnie wpływać na nasz zespół.

Jak to zobaczyć? Problemy i przeszkody najlepiej zobaczyć wtedy, gdy… realnie wystąpią. Dlatego prawdziwych kłopotów zespołu nie zobaczysz zza drzwi Twojego biura, ani na 15 minutowych codziennych spotkaniach. To nie jest naturalne środowisko pracy, tutaj nic realnie nie zaobserwujesz.

Zejdź na ziemię. Znajdź w tygodniu czas na wspólną pracę z zespołem. Wyjdź ze swojego biura, uczestnicz w pracy zespołu, obserwuj ich spotkania i działania, wreszcie wczuj się w role jednego z nich wykonując zadania za niego. Nagle zobaczysz jak ktoś klnie pod nosem na narzędzie, jak niewygodne jest wprowadzanie danych do systemu, jak jeden z członków zespołu odstaje od reszty, jak wiele czasu firma traci przez brak powierzonej odpowiedzialności i oczekiwaniu na decyzję „z góry”. Na spotkaniach i w rozmowach 1 na 1 takich informacji nie zdobędziesz.

Problemy zdarzają się w każdym zespole. Trzeba tylko umieć je odpowiednio szybko znaleźć. Ich rozwiązanie, dla Twojego świetnie współpracującego zespołu, będzie już tylko formalnością.

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

7 + 1 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam