Blog

Co wybrać: wynajem specjalisty, czy całego biura projektowego?

sie 19, 2019 | 15 minut dla IT w firmie

Każdemu przedsiębiorcy życzymy dynamicznego rozwoju firmy. Wzrostu rozpoznawalności marki, nowych klientów, no i wyższych przychodów. Rozwijanie własnego biznesu to też rosnąca liczba projektów. A realizacja projektów wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale i zasobów ludzkich.

Często zakres projektu, który realizujemy nie leży w kompetencjach naszych pracowników – nie dotyczy podstawowego obszaru naszej działalności (np. marketing internetowy) albo ma charakter tymczasowy (np. wdrożenie nowego systemu CRM). Czy w takim razie małe i średnie firmy, które nie chcą zatrudniać kolejnego pracownika są skazane na stagnację? Na szczęście nie. Zastanówmy się, czy lepiej w tej sytuacji wynająć pojedynczego specjalistę, czy może jednak  biuro projektowe – reprezentujące grupę specjalistów.

W Rocket Studio stawiamy zdecydowanie na całe biuro, nie tylko dlatego, że sami je tworzymy ;) Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zgodzisz się z nami w 100%. Jeśli jest inaczej, zapraszam do dyskusji – rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Więcej kompetencji

Zaletą specjalisty jest jego specjalizacja. Brzmi trochę jak masło maślane, ale w tym tkwi właśnie sedno. Zatrudniamy specjalistę, ponieważ oczekujemy od niego konkretnych kompetencji. To on jest ekspertem w swojej dziedzinie, więc mamy prawo od niego wymagać wiedzy w danym zakresie. Jeśli sami się na czymś zbytnio nie znamy, warto zaufać profesjonaliście.

OK, w teorii brzmi to bardzo dobrze. Nie wiemy czegoś z danej dziedziny, idziemy do naszego specjalisty i szybko uzyskujemy odpowiedź. A co jeśli nasze pytanie lekko wykracza poza jego kompetencje? Albo potrzebujemy dodatkowych wiadomości, których na pewno od niego nie uzyskamy? Zatrudnimy kolejnego specjalistę? Raczej nie, jeśli jego pomoc ma być jednorazowa albo krótkoterminowa.

Tymczasem wynajmując całe biuro projektów IT, masz większą szansę, że nawet jeśli Twój specjalista będzie potrzebował pomocy w rozwiązaniu problemu, to znajdzie ją wśród współpracowników. Biuro ma w jednym miejscu wiele kompetencji. Nawet jeśli potrzebujesz czegoś tylko na chwilę. Nie szukaj nowego specjalisty, skorzystaj z możliwości, jakie oferują Ci jego współpracownicy. Zaoszczędzisz zarówno czas (szukanie i wdrożenie specjalisty) jak i pieniądze (nie musisz zatrudniać kolejnej osoby)

Gdy coś się nie uda

Zarządzając projektem zakładamy jego sukces, ale musimy liczyć się po drodze z niepowodzeniami. Gdy specjalista nie spełni naszych oczekiwań, będziemy w punkcie wyjścia. Podobnie, gdy zrezygnuje z pracy, czy po prostu wyjedzie na wakacje. W przypadku współpracy z całym biurem zamiast jednej osoby, w momencie nieprzewidzianych przeszkód nie zostajesz na lodzie. Są tam inni specjaliści o podobnych kompetencjach oraz posiadający wiedzę o Twojej firmie i realizowanym przedsięwzięciu, którzy w razie czego służą Ci pomocą.

Łatwość zarządzania

Wyobraź sobie, że zdecydowałeś się na wynajem specjalistów, ale z różnych biur. W tej sytuacji to na Tobie spoczywa obowiązek znalezienia tych osób, a później kontrolowania ich pracy. Wyobraź sobie, jak czasochłonne to jest, nie wspominając już o straconych nerwach, gdy coś nie idzie zgodnie z planem.  Jeśli podpisujesz umowę z biurem, to możesz odhaczyć te zadania z listy to-do. Ich przełożony Cię wyręczy. Jeden kontrakt, jedna umowa, jedne ustalenia.

Co z kosztami?

Na pewno wynajem pojedynczego specjalisty będzie tańszy,  jeśli potrzebujemy pomocy jedynie w jego wąskim zakresie kompetencji. W praktyce okazuje się jednak, że wraz z rozwojem nie możemy obejść się bez innych osób. Nie jesteś w stanie przewidzieć, kogo i w jakim zakresie będziesz potrzebował. Wobec tego wynajem biura projektów jest lepszym rozwiązaniem. Na dłuższą metę jest tańszy.

Druga strona medalu

Naturalnie są sytuacje, w których całe biuro projektów to będzie zbyt wiele. Jeśli jesteśmy zdecydowanie zorientowani na wykonanie konkretnego zadania, potrzebujemy do niego po prostu jednej osoby. Takiej, która wykona swoją pracę, a my dzięki niej będziemy mogli pójść dalej ze swoim biznesem.

Reasumując: prędzej, czy później jeden specjalista to będzie za mało. Pójdź kilka kroków naprzód. Wynajęcie całego biura może wydawać się kosztowne, ale w praktyce to, ile wydasz zależy od Twoich wymagań. Efekty wdrożenia biura projektów nie uwidaczniają się od razu, ale w przypadku awaryjnych sytuacji widać je jak na dłoni. Odpowiadając na pytanie w tytule – myślę, że nikogo nie trzeba już przekonywać, że warto swój projekt powierzyć całemu zespołowi specjalistów.

[sc:blogmsp ]

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

4 + 1 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam