Rok 2022 będzie rokiem turystyki kosmicznej, choć ciągle na małą skalę i dla najbogatszych. Podróży w kosmos będzie jednak na tyle dużo, że zaczniemy się do nich przyzwyczajać. A potem minie kilka lat i menedżerowie szukający ofert „last minute” będą oznaczać w serwisach turystycznych nie tylko Malediwy, ale i kosmos. Turystyka kosmiczna wyraźnie rozwinie się w 2022 r., a jeśli mamy sporo pieniędzy i cierpliwość, by czekać na swoją kolej, już teraz możemy kupować bilety.
Z kolei operatorzy AT&T i Verizon odroczyli na jakiś czas wprowadzenie pasma nowej łączności 5G na niektórych lotniskach w USA, aby nie doszło do chaosu w transporcie lotniczym, czego obawiali się przewoźnicy. Specjaliści obawiali się, że nowe pasmo może zakłócać odczyty radarowych wysokościomierzy mających zasadnicze znaczenie w nocnych lotach, zwłaszcza podczas lądowania i przy ograniczonej widoczności. Aparatura pokładowa samolotów pracuje w częstotliwości 4,2-4,4 GHz, nowe pasma AT&T i Verizona w zakresie 3,7-3,98 GHz. Nie istnieje więc ryzyko bezpośredniej interferencji, ale moc nadawania anten 5G albo części ich emisji skierowanych ku górze mogłyby stwarzać problemu niektórym wysokościomierzom.
O startupowej bańce mówi się już za oceanem. Według najnowszych danych PitchBook inwestorzy w USA w raczkujące dopiero firmy wpompowali w 2021 roku aż 93 mld dol. To trzy razy więcej niż jeszcze pięć lat temu. O skali boomu może świadczyć też fakt, że średnia wycena takich młodych, innowacyjnych spółek skoczyła w 2021 r. z 16 do 26 mln dol. W sumie na całym świecie do startupów trafiło w 2021 r. rekordowe 621 mld dol., czyli ponad dwa razy więcej niż w poprzednim, też rekordowym, 2020 r.
Lockdowny z 2020 r. spowodowały wzrost popularności zakupów internetowych, choć już wcześniej ten rynek rósł w dwucyfrowym tempie. Przekłada się to na liczbę sprzedawców, których liczba tak w 2020, jak i 2021 r. wzrosła po około 8 tys. Zniesienie lockdownów nie spowodowało spadku sprzedaży. E-commerce jest rozgrzany do czerwoności i nie należy się spodziewać wyraźnego spadku tempa jego wzrostu w tym roku.
Ustawiane przez spółkę Cainiao (należącą do chińskiej grupy Alibaba) automaty do odbioru zakupów z platformy Aliexpress stanęły już m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy też Łodzi. Za procesy logistyczne i operacyjne odpowiedzialna jest polska firma Świat Przesyłek. Strategia ekspansyjna grupy Cainiao z pomocą Świata Przesyłek zakłada, że rok 2022 nadal będzie stał pod znakiem poszerzania struktur i zwiększania ilości urządzeń na terenie Polski. Celem na najbliższe miesiące jest aktywacja 3 tys. maszyn w zarówno dużych, jak i mniejszych miastach.