Blog

Różnorodność w biznesie i nowa rzeczywistość w branży IT

sty 4, 2022 | 15 minut dla IT w firmie

W wielu firmach zarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu. Barierą są m.in. problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów i organizacja pracy – wskazano w badaniu firmy doradczej Deloitte. Jak zwrócono uwagę w informacji o badaniu firmy doradczej Deloitte IT Asset Management Global Survey 2021, rozwój technologii i kompetencji cyfrowych, jak i obecna sytuacja pandemiczna stawiają przed organizacjami niespotykane wcześniej wyzwania w obszarze skutecznego i wydajnego gospodarowania zasobami.

Pandemia wpłynęła w różny sposób na firmy działające w branży informatycznej. Mniejsze przedsiębiorstwa częściej odczuwały straty finansowe, natomiast te większe miały trudności wynikające z zastosowania modelu pracy zdalnej lub hybrydowej. W okresie zawirowań wzrósł popyt innych sektorów na usługi i produkty IT. Dobrą wiadomością jest to, że przedstawiciele branży IT chcą zwiększać zatrudnienie w kolejnych miesiącach. Aż dwie trzecie pracodawców planuje rozbudować firmowe zespoły. Na jakich fachowców będą stawiać firmy w najbliższych miesiącach?

Różnorodność jest dla firm źródłem wielu korzyści, pozwala choćby na zwiększanie innowacyjności i szybsze reagowanie na zmiany, poprawę wizerunku wśród partnerów biznesowych, klientów i kandydatów do pracy. Gwarantuje również, a może przede wszystkim, że pracownicy decydujący o wymienionych korzyściach czują się w firmie dobrze i są zmotywowani do angażowania się w jej rozwój. O tym, że różnorodność opłaca się ekonomicznie i społecznie, wiedzą laureatki 11. edycji rankingu 100 Kobiet Biznesu i towarzyszącego jej plebiscytu na Kobietę Biznesu 2021.

Podczas gdy firmy naciskają na powrót do swoich biur, pracownicy wolą zostać w domu – wynika z nowego globalnego badania przeprowadzonego przez Business Insider. Rozdźwięk między tym, czego chcą pracownicy, a tym, co robią firmy, jest widoczny w tym, kto podejmuje decyzje dotyczące modelu pracy, w jaki sposób są konsultowani i jak są egzekwowane. Wyniki badania powrotu do biura pokazują lukę między tym, co robią firmy, a tym, czego chcą ich pracownicy.

Czterodniowy tydzień pracy jest coraz popularniejszy, jednak polskie firmy nadal patrzą na tę ideę spod byka, choć niektórzy z sektora IT i mimo pandemii zdecydowali się na taki krok w swoich przedsiębiorstwach. Czy sytuacja po dwóch latach się zmieniła? Okazuje się, że choć pracodawcy są bardziej otwarci na elastyczny czas pracy, tak nadal dodatkowy dzień wolny przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia pozostaje czymś, o czym polscy pracownicy mogą tylko pomarzyć.

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

1 + 15 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam