Blog

IT nie dla małej firmy?

mar 9, 2020 | 15 minut dla IT w firmie

Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych często kojarzy nam się z działaniami podejmowanymi przez korporacje i duże firmy, które mają na takie działania budżet. Od małych firm często słyszę opienie typu: my jesteśmy za mali”, nie potrzebujemy systemów, radzimy sobie, nie mamy pieniędzy itp.

Oczywiście, te argumenty są często prawdziwe, ale wynikają głównie z braku wiedzy na temat narzędzi IT. Oto 4 podstawowe informacje, które powinien zapamiętać każdy przedsiębiorca:

Systemy IT dla małych firm

Systemy IT, tak jak firmy, dzielą się  na te korporacyjne i mniejsze. Stąd wiele rozwiązań jest obecnie dostosowanych do małych firm, które nie mają wielkich potrzeb informatycznych, ale chcą wejść na wyższy poziom zarządzania i usprawnić codzienną pracę pracownikom. Oszczędność czasu powinna być podstawowym argumentem dla zabieganego szefa firm, który mógłby w tym czasie zająć się innymi działaniami rozwojowymi.

Ceny systemów IT

Brak funduszy czesto faktycznie jest problemem i barierą. Jednak niski budżet  nie zamyka drogi do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obecnie na rynku można znaleźć wiele systemów, które są darmowe lub kosztują tylko kilkadziesiąt złotych za jednego użytkownika. Są też takie, w których płaci się jedynie za za dostosowanie do wymagań. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb, tylko czy nie lepiej zacząć od nawet podstawowych rozwiązań niż nie zrobić nic?

IT to jednak nie tylko systemy

Często zaznaczam, że informatyzacja firmy to nie tylko wdrożenie rozwiązania magazynowego, czy księgowego. Do takich działań zaliczamy również:

  • integracje skrzynek mailowych z internetowymi kalendarzami,
  • podpięcie do strony www narzędzi marketingu internetowego, które monitorują ruchy na stronie,
  • systemy do trzymania bazy danych klientów i ich obsługi (tzw. CRM),
  • narzedzia, które pozwalają na automatyczną wysyłkę dużej ilości maili/newsletterów,
  • narzędzia, które automatyzują działania firmy w mediach społecznościowych.

System niedostosowany do procesów w firmie

Każda firma jest wyjątkowa – co do tego nie mam wątpliwości. Ale czy procesy w każdej z nich są wyjątkowe? Na pewno nie. Oczywiście, specyficzne branże mają swoje specyficzne potrzeby, ale większość działań podejmowanych w firmach jest powtarzalna. Dlatego wdrożenie prostego rozwiązania może usprawnić chociaż część procesów lub w dłuższej perspektywie sprowokować pytanie: czy szukać systemu, który w 100% będzie odpowiadał firmie, czy może przyjrzeć się już zamodelowanym procesom w istniejących systemach i sprawdzić czy nie są one efektywniejsze?

Podsumowując, jestem przekonana, że każda firma szukająca odpowiedniego oprogramowania jest w stanie je dla siebie znaleźć. Wspomniane wyżej założenia często są bezpodstawnymi ograniczeniami.

Aby rozszerzyć wiedzę w temacie dostępnych dla MSP systemów, obecnie przygotowuję  bazę najczęściej wykorzystywanych systemów. Spis przydatnych narzędzi otrzymają Państwo po zapisie na newsletter do czego serdecznie zachęcam :)

[sc:blogmsp ]

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

15 + 8 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam