Blog

Jak nie stracić na Polskim Ładzie?

gru 9, 2021 | 15 minut dla IT w firmie

Na nic zdały się apele środowisk biznesowych do Prezydenta RP o to, aby wstrzymał się z podpisaniem ustawy o Polskim Ładzie. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda złożył swój podpis na pakiecie podatkowych zmian. Nie ma zatem  odwrotu od podatkowej rewolucji. Polski Ład zostanie teraz opublikowany w Dzienniku Ustaw, a większość zmian zacznie obowiązywać już od stycznia 2022 r. Ile możesz na tym stracić?

Przedsiębiorcy obawiają się nowych obciążeń po zmianach podatkowych i chcą zakładać spółki. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pomogą im radzić sobie z dodatkowymi obciążeniami, jak między innymi zwiększone składki zdrowotne i brak możliwości ich odliczenia od podatku. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) zdecydowani na zmianę jej formy bez zamykania firmy, by potem założyć nową – mają do wyboru kilka możliwości.

Polski Ład wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu po zakończeniu leasingu. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność pojazdu przed upływem sześciu lat będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Zostanie on naliczony od różnicy między wartością wykupu a ceną rynkową. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić od tego dochodu składkę zdrowotną. Przedsiębiorcy chcą uniknąć nowych obciążeń podatkowych.

Szefowie firm zachodzą w głowę, jak w przyszłym roku zrekompensować pracownikom zwiększone obciążenia podatkowe. Pracodawcy analizują wpływ pakietu podatkowego Polskiego Ładu na wynagrodzenia pracowników. 14 proc. firm rozważa zmianę formy współpracy z kadrą zarządzającą i osobami najlepiej zarabiającymi. Najwięcej wątpliwości budzi tzw. ulga dla klasy średniej – wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Crowe.