Blog

Czy mały startup może zniszczyć świat i jak się przed tym bronić?

gru 28, 2021 | 15 minut dla IT w firmie

Ostatnio znowu było głośno o Marku Zuckerbergu i (kolejnych) problemach Facebook’a. Tym razem na tapecie (a właściwie sądowej ławie) pojawił się temat wpływu mediów na zdrowie  psychiczne najmłodszych użytkowników (LINK). Powszechnie wiadomym jest, że Facebook i inni światowi giganci, prowadzą politykę opartą głównie na chęci zysku, a nie na bezpieczeństwie i zdrowiu psychicznym użytkowników ich platform. Nie jest to żadna nowość, bowiem takie praktyki miały miejsce już wcześniej. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby głośną aferę z 2015 roku, która dopiero całkiem  niedawno trafiła na wokandę sądu federalnego. Mowa o Elizabeth Holmes, prezesce firmy Theranos, które w sierpniu tego roku postawiono 12 zarzutów oszustwa w związku z jej rolą w nieistniejącej już firmie, zajmującej się badaniem krwi, która kiedyś była warta 9 miliardów dolarów (LINK).

Czy można było temu zapobiec, gdyby wcześniej zgłaszano zauważane i rażące nieprawidłowości w spółce? Od zawsze, osoby zgłaszające w firmach problemy czy zaniedbania, narażały się na ostracyzm społeczny a często w konsekwencji – zwolnienie z pracy. Komisja Europejska długo zastanawiała się jak to zmienić. W grudniu 2019 roku, jako rozwiązanie problemu, została przyjęta Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Termin jej wdrożenia do polskiego prawa minął 17 grudnia br. Czy polscy przedsiębiorcy są na to gotowi? (LINK)

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

15 + 2 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam