Blog

Czy branża IT potrzebuje jeszcze pracowników?

wrz 20, 2021 | 15 minut dla IT w firmie

Pracodawcy wszystkich branż znaleźli się w momencie, w którym wizja końca pandemii staje się zupełnie realna. To oznacza, że wspólnie z pracownikami muszą podjąć decyzję, jak będzie wyglądała współpraca w najbliższej przyszłości.

W branżach, w których najważniejszy jest kapitał ludzki, kluczowy może się okazać wskaźnik obecnej satysfakcji z pracy. W przypadku branży IT, zmiana trybu pracy wywołana pandemią w 82 proc. przypadków miała albo neutralny albo pozytywny wpływ na satysfakcję z pracy. Zignorowanie tej wiedzy najprawdopodobniej skutkowałoby kryzysem kadrowym – powiedział Ryszard Permus, prezes wrocławskiego biura DataArt (https://geek.justjoin.it/przymusowy-powrot-do-biura-z-home-office-w-branzy-it-64-proc-wrociloby-z-wypowiedzeniem).

W ostatnim czasie pojawiły się oferty platform programistycznych typu low-code i no-code, skierowane do użytkowników z niewielkim doświadczeniem programistycznym (lub nawet z jego całkowitym brakiem). Platformy zostały zaprojektowane w sposób ułatwiający projektowanie, tworzenie i uruchamianie aplikacji – bez martwienia się o niuanse systemów operacyjnych lub wymagania dotyczące skalowalności (https://www.zdnet.com/article/special-report-what-is-low-code-no-code-a-guide-to-development-platforms/).

Dodatkowym sposobem optymalizacji wydatków związanych z utrzymaniem IT jest wykorzystanie chmury. InformationWeek pokazuje 10 strategii, aby nie przekroczyć kosztów związanych z jej utrzymaniem (https://www.informationweek.com/cloud/10-cloud-strategies-to-avoid-cost-overruns?slide=1).

Zanim zdecydujemy się na radykalne kroki związane z ewentualnymi cięciami kadrowymi w branży IT, pomyślmy o integracji posiadanego zespołu rozproszonego. W badaniu sondażowym Dailyfruits „Pracodawca wsparciem na home office”, aż 57% uczestników odczuwa potrzebę udziału w najbliższym czasie w firmowych działaniach integracyjnych. Prawie co drugi ankietowany przyznaje, że takich działań zabrakło podczas pracy zdalnej (https://hrstandard.pl/2021/06/07/pracownicy-glosno-sygnalizuja-potrzebe-firmowej-integracji/).

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

7 + 14 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam