Blog

Co wspólnego ma budowlanka z informatyką?

sie 22, 2018 | Zarzadzanie projektami

Jak pokazuje życie, budowa domu nie różni się wiele od procesu tworzenia oprogramowania.

W pierwszej kolejności zasiadamy nad koncepcją. Spisujemy nasze pomysły na pomieszczenia, układ pięter i wszystko to co widzieliśmy u innych i też to chcemy. Następnie wkraczają architekci i konstruktorzy, sprowadzający nieco nasze wizje na ziemie i dbający o to aby nasz przyszły dom spełniał wymagania i normy budowlane. Następnie przystępujemy do budowy.

Prace budowlane rozpoczynają się od fundamentów. Jest to jeden z trudniejszych etapów. Błędy popełnione przy wylewaniu ław prowadzą wprost do krzywej wieży zamiast domu marzeń. Stawianie ścian, elewacja i wykończenie to wbrew pozorom już wisienka na torcie, choć bardzo kosztowna wisienka.

Dlaczego jednak rozpisuję się o budowaniu domu na blogu informatycznym? Ponieważ w projektach informatycznych sytuacja jest bardzo podobna.

Klient przychodzi z wyobrażenami swojej aplikacji, analitycy i architekci oprogramowania mają za zadanie przekuć wizję na rzeczywiste rozwiązania informatyczne. Menedżer projektu niczym kierownik budowy dba aby praca toczyła się zgodnie z planem.

Niestety jednak w świecie IT klienci zbyt często przykładają dokładnie odwrotną wagę do kolejnych etapów działań. Najważniejszy jest wygląd, następnie funkcjonalności a na końcu użyteczność. Sporadycznie klient zastanawia się w oparciu o jakie rozwiązania powstanie jego aplikacja i czy w przyszłości będą się one nadawały do dalszego rozwoju.

Etapem wręcz mitycznym jest analiza. Choć wszyscy deklarują, że planowanie jest najważniejsze to rzeczywistość pokazuje iż klienci często etap analizy i opracowania makiet obcinają do minimum. Traktują go jako zło konieczne i chcą natychmiast przejść do `klikania` w swoją nową stronę. To niestety jest gotowy przepis na porażkę.

Może warto czasem jednak zatrzymać się i zastanowić w jaki sposób chcemy podejść do naszego projektu. Co jest w nim prawdziwą wartością a co jedynie efektem podjętych działań. To w tym obszarze wspieramy naszych klientów w Rocket Studio, dbamy aby ich oprogramowanie było funkcjonalne i stanowiło podstawę do dalszego rozwoju.

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

14 + 9 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam