Blog

6 zalet outsourcingu project managera

Outsourcing usług project managera staje się w wielu polskich firmach coraz popularniejszym rozwiązaniem. Kierownik projektu jest odpowiedzialny w przedsiębiorstwie za koordynację działań zespołu zaangażowanego w dany projekt oraz planowanie i wprowadzenie strategii w ramach danego projektu w życie. Ponadto do obowiązków specjalisty w zakresie zarządzania projektem należy monitorowanie podejmowanych działań, a także weryfikacja prac i ich analiza jakościowa. Istotnym elementem pracy project managera jest zarządzanie zmianami i ryzykami w projekcie.

Jakie są główne zalety korzystania z outsourcingu project managera?

Outsourcing Project Managera

autor: stockimages | źródło: http://www.freedigitalphotos.net

1. Niższe koszty zatrudnienia

W małych i średnich przedsiębiorstwach projekty informatyczne są realizowane w pewnych odstępach czasu. Zatrudnienie etatowego pracownika w tym wypadku będzie generowało koszty stałe. Korzystając z usług zewnętrznego PMa jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdyż jest on opłacany tylko w trakcie trwania danego projektu.

2.Transfer wiedzy

Zewnętrzni specjaliści pracowali nad wieloma projektami dla różnych firm i organizacji. Efektem tego jest wykorzystywanie wiedzy i doświadczeń zdobytych w pozostałych przedsięwzięciach podczas pracy nad projektem dla naszej firmy. Umożliwia to zaimportowanie sprawdzonych rozwiązań do naszego otoczenia.

3. Niezależność

Niezależność od wykonawcy i klienta pozwala obiektywnie określić cele projektu, co zwiększa szansę na zakończoną sukcesem realizację inwestycji. Również dzięki niezależnemu podejściu kierownik projektu jest w stanie zaproponować najkorzystniejsze (z punktu widzenia klienta) rozwiązanie, a nie to stworzone przez preferowanego wykonawcę.

4. Posiadanie własnych narzędzi i wystarczających kwalifikacji

Zatrudniając PMa musimy się liczyć z zapewnieniem mu odpowiednich narzędzi do zarządzania projektem i zapewnić szereg szkoleń podnoszących kwalifikacje. W przypadku outsourcingu, zewnętrzny specjalista dysponuje wszystkimi niezbędnymi kompetencjami i wprowadza narzędzia zarządzania projektami we własnym zakresie.

5. Podążanie za najnowszymi rozwiązaniami

Z reguły zewnętrzni kierownicy projektu inwestują bardzo dużo środków własnych w badania, analizę rynków, uczenie się nowych metodyk i innowacyjnych rozwiązań. Wprowadzają tym samym do naszej firmy dobre praktyki oraz wiedzę, która stanowi wartość dodaną dla naszej organizacji.

6. Większa efektywność delegowania zadań

Zewnętrzny project manager nie jest częścią łańcucha procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, który często opóźnia podejmowanie istotnych decyzji. Dzięki temu może w skuteczniejszy i bardziej indywidualny sposób delegować pracownikom zadania. Potrafi także rozpoznać ich silne strony, które mogły zostać niezauważone przez wewnętrzną kadrę kierowniczą.

Nie we wszystkich przypadkach zewnętrzny kierownik projektu poradzi sobie lepiej od tego etatowego. Warto jednak sprawdzić to rozwiązanie, by uniknąć zbyt dużych kosztów. Jeżeli zainteresował cię ten temat i chcesz dowiedzieć się czy to rozwiązanie pasuje do twojej firmy skontaktuj się z nami.

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

5 + 7 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam