Blog

4 sposoby realizacji projektów informatycznych, cz II

kwi 23, 2019 | Zarzadzanie projektami

W pierwszej części artykułu analizowaliśmy 2 podejścia do realizacji projektów: stworzenie systemu dedykowanego oraz wdrożenie komercyjnego gotowego oprogramowania. Teraz czas na 2 pozostałe sposoby: wdrożenie gotowego oprogramowania Open Source oraz skorzystania z chmury, czyli oprogramowania jako usługi.

Wdrożenie Open Source

Wdrożenie Open Source jest podobne do wdrożenie gotowego komercyjnego systemu. Firma sprzedająca tego typu oprogramowanie tak naprawdę wdraża istniejące już na rynku rozwiązanie. Oczywiście umożliwia także jego customizacje i dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. To co jednak różni oprogramowanie Open Source od typowo komercyjnego to sposób jego rozwoju. Nad tworzeniem tego typu systemów pracuje nie tylko jedna firma, ale cała społeczność technicznych osób z całego świata. Rozwijają je zarówno hobbyści, jak i profesjonaliści. Robią to za darmo, w zamian jednak oczekując że z ich pracy każdy również będzie mógł bez opłat skorzystać.

Firmy, które wdrażają rozwiązania Open Source zarabiają na ich wdrożeniach, dostosowaniach do potrzeb firmy, opiece technicznej oraz tworzeniu dedykowanych, a niezbędnych dla działania informatyzowanej firmy, funkcji systemu. Dzięki temu, że rozwiązania te są otwarte jest wiele firm, które je wdrażają – ułatwia to ewentualną zmianę dostawcy.

Zalety

 • Niższy koszt realizacji projektu
 • Krótszy czas potrzebny na wdrożenie systemu
 • Zwykle system jest już przetestowany przez ludzi i firmy z całego świata
 • Nad rozwojem systemu, dodatków do niego i eliminacją błędów czuwa społeczność
 • Łatwiejsza zmiana dostawcy oprogramowania

Wady

 • Utrudniona możliwość dostosowania systemu do firmy
 • Częściowe uzależnienie do społeczności (która może zrezygnować z rozwoju)
 • Podstawowa wersja oprogramowanie zawiera często sporo niedoróbek i jest mało intuicyjna
 • Ograniczenia jakie nakłada licencja oprogramowania Open Source

Przykłady oprogramowania Open Source: SugarCRM (CRM), WordPress (system zarządzania treścią), OpenERP  (ERP),

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

Ostatnim popularnym sposobem na pojawienie się nowego systemu IT w firmie jest skorzystanie z oprogramowania udostępnianego jako usługa, w tzw. chmurze. Takiego oprogramowania nie kupujemy na stałe, tylko okresowo płacimy niską cenę za jego używanie (np. co miesiąc). Gdy nie potrzebujemy systemu, po prostu przestajemy płacić.  Dostęp do takiego oprogramowania odbywa się zwykle przez przeglądarkę internetową, z dowolnego miejsca na świecie. Z takiego oprogramowania korzysta wiele firm jednocześnie.

Oprogramowanie jako usługa zwykle nie ma zbyt wielkich możliwości customizacji pod potrzeby konkretnej firmy – albo pasuje do realizowanych przez nas procesów albo nie. Dlatego kluczowe w tym przypadku jest odpowiednie dobranie najlepszego systemu. Firmy oferujące „systemy w chmurze” stale czuwają nad jego działaniem i powolnym (ale też zwykle bezpłatnym dla użytkowników systemu) rozwojem.

Zalety

 • Możliwość zrezygnowania w każdym momencie
 • Nie potrzeba wielkich inwestycji na starcie
 • Zwykle pozbawione krytycznych błędów

Wady

 • Brak możliwości dostosowania oprogramowania do firmy
 • Uzależnienie do jednego dostawcy
 • Dane są przetwarzane przez firmy trzecie

Przykłady oprogramowania SaaS: Office365 (pakiet biurowy), Google Apps dla firm, miniCRM (CRM), Dropbox (przechowywanie plików)

Który sposób realizacji projektu jest najlepszy?

Przed przystąpieniem do realizacji projektu IT w firmie powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie jak chcemy go zrealizować? Jaki system będzie najlepiej pasował do naszej specyfiki? Wbrew pozorom jest to trudne pytanie. Każdy z przedstawionych sposób realizacji projektu ma swoje wady i zalety.

Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak cel biznesowy projektu, w jaki sposób nasza firma działa, jak będziemy się w przyszłości rozwijać, jaki jest budżet na wdrożenie rozwiązania itp. Brak wcześniej przeprowadzonej analizy i świadomości przy wyborze rodzaju rozwiązania jest prostą drogą do wydania mnóstwa pieniędzy na system, który… zupełnie w firmie się nie sprawdzi.

[sc:blogmsp ]

Wyślij nam wiadomość

Prześlij do nas swoje pytania, odpowiemy tak szybko jak będzie to możliwe.

12 + 15 =

Jesteśmy częścią SaunaGrow, grupy doświadczonych mentorów wspierających firmy w mądrym wzroście. Jeśli prowadzisz biznes, który rośnie szybciej niż wydaje się to komfortowe i doświadczasz wyzwań związanych ze wzrostem organizacji oraz czujesz, że bez wsparcia nie osiągniesz zakładanych celów, to skontaktuj się z nami. Wesprzemy Cię w Twoich wyzwaniach. Rzucimy nowe światło na Twoją firmę i pokażemy niewykorzystane jeszcze możliwości.

Należymy do Spektrum, pomorskiego systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych dla MŚP.

Zaufali nam