3 sposoby na większą produktywność w pracy

Po założeniu własnej firmy, nagle okazuje się, że doba zaczyna się kurczyć. Mamy coraz więcej zadań do wykonania i wrażenie, że coraz mniej wolnego czasu. Jeśli nie uda się zredukować ilości spraw do załatwienia, warto zadbać, aby ich zrealizowanie trwało jak najkrócej. Produktywność jest kluczowa w każdej pracy – gdy czujemy, że mamy na głowie zbyt wiele zadań, zwyczajnie nie mamy ochoty do działania. Przedstawiamy 3 pomysły na usprawnienie swojego dnia za biurkiem.

Inbox zero

Inbox zero, czyli pusta skrzynka e-mailowa. Efektem wprowadzenia tego pomysłu jest skrzynka odbiorcza bez nieprzeczytanych wiadomości. Nie odkładajmy żadnego e-maila na później. Otrzymując nową wiadomość od razu należy zadecydować, co z nią zrobić. Jeśli jest to spam, to powinna wylądować w koszu. Gdy zadanie należy oddelegować komuś innemu, możemy od razu przekazać e-mail dalej. Realizując inbox zero korzystajmy także z zasady 2 minut wspomnianej w poprzednim artykule. Gdy możemy coś szybko zrobić, lepiej zająć się tym od razu niż odkładać na nieokreślone później. Jeśli zadanie zajmie nam więcej czasu, wystarczy je zapisać na swojej liście z przypomnieniem o wykonaniu go w dalszej części dnia.

Dlaczego warto dbać o czystą skrzynkę odbiorczą? Uporządkowane e-maile pozwolą nam się łatwiej w niej odnaleźć. Dobrze zorganizowane miejsce pracy to pierwszy krok w zwiększeniu swojej produktywności.

Notatnik zawsze pod ręką

Ile razy zdarzyło Ci się wpaść na świetny pomysł i… zapomnieć o nim? Zdarza się każdemu. Myślimy o jednym, robimy drugie, wciąż odbiegając od głównego tematu. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką notes i coś do pisania oraz na bieżąco zapisywać chociaż najważniejsze hasła.

Nie przerywaj swojej pracy na dłużej, aby na szybko coś zrealizować. Zapisz pomysł na kartce i wróć do niego po zakończonym zadaniu. Na pewno wiesz, jak trudno skupić się, gdy ciągle coś Cię rozprasza. Małe drobiazgi, sprawdzenie czegoś „na szybko” w Internecie, krótka rozmowa przez telefon… Aby móc powiedzieć, że pracujesz wydajnie, nie możesz sobie pozwolić na utratę skupienia. Nie uciekniemy przed nagłymi myślami, ale możemy postarać się je zorganizować.

Nawyk planowania

Regularne planowanie to moim zdaniem najważniejszy nawyk, który należy w sobie wyrobić. Jak się za to zabrać, skoro do tej pory stawialiśmy na losową kolejność wykonywanych przez nas czynności? Zacznijmy od planowania z tygodnia na tydzień. W weekend warto przysiąść na te kilkanaście minut i przemyśleć, jakie zadania czekają nas od następnego poniedziałku. Ustalajmy od razu priorytety, ale nie zapominajmy, że to luźne notatki. Nie wszystko możemy przewidzieć, więc nasz kalendarz powinien zachować elastyczność.

Nie zapominajmy o korzystaniu z tego kalendarza :) Warto trzymać go w miejscu, w którym zawsze będzie pod ręką np. na biurku. Postarajmy się nie odkładać niczego na później. Oddalenie terminu realizacji jakiegoś zadania niestety nie spowoduje, że ono zniknie. Wręcz przeciwnie, będzie nad nami wisiało jak wyrzut sumienia.

Gdy już nabierzecie wprawy w planowaniu krótkookresowym, łatwiej będzie Wam wybiec myślami w bardziej odległą przyszłość. Poza papierowym kalendarzem mogą Wam się przydać różne aplikacje mobilne – sami zdecydujcie, co jest dla Was najwygodniejsze.

Powodzenia!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *