Zarządzanie księgowością w firmie, czyli jak uporządkować nasze finanse

Prowadząc firmę, mamy na głowie wiele spraw: zamówienia, sprzedaż, marketing, ponoszone koszty pracy, wyposażenia czy sprzedaży. Praktycznie każdy przedsiębiorca niezależnie od branży i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej bez problemu wymieni kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt tego typu problemów.

Gdyby się chwilę nad tym zastanowić, większość, o ile nie wszystkie z nich mają jeden wspólny czynnik – są powiązane z pieniędzmi. Celem prowadzenia działalności jest bowiem zysk, czyli różnica pomiędzy przychodem, a kosztem jego uzyskania. Ważne więc, aby zoptymalizować koszty tak, aby zysk był możliwie największy.

Na pomoc – Manager.io

W dobie obecnych rozwiązań IT prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów pod postacią zeszytów, w których zapisujemy każdą wydaną lub zarobioną złotówkę jest nie tylko stratą czasu, ale i niepotrzebnym narażaniem swoich rozważań księgowych na błędy i nieścisłości. Podczas poszukiwań dobrego rozwiązania dla jednego z naszych klientów, natrafiliśmy na Manager.io .
Problem z aplikacjami księgowymi dostępnymi na rynku wynika przede wszystkim z ich ceny – są drogie i często zbyt skomplikowane i rozbudowane jak na potrzeby właściciela małego przedsiębiorstwa. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie chcesz wydawać kwoty rzędu 100 € rocznie na oprogramowanie księgowe – Manager.io może okazać się oprogramowaniem idealnym dla Ciebie.

Manager.io

Ile w takim razie będzie mnie to kosztowało?

Dużym problemem przy poszukiwaniu odpowiedniego oprogramowania, niezależnie od jego przeznaczenia jest ukrywanie kosztów korzystania z produktu. Producenci oprogramowania często kuszą skorzystaniem z darmowych wersji próbnych, po czym, gdy już przyzwyczaimy się do ich produktu informują o miesięcznych kosztach korzystania z programu bądź poszczególnych jego modułów.

W przypadku Manager.io jest inaczej. Producent na stronie głównej podaje wszystkie informacje związane z opłatami. Mamy do wyboru trzy warianty:

  • wersję darmową (desktopową), posiadającą wszystkie funkcjonalności produktu. Aplikację Manager.io instaluje się na swoim systemie – możesz korzystać z niej bezpłatnie,
  • wersję „Cloud Edition”, czyli dostępną on-line, nie różniącą się od wersji desktopowej poza możliwością korzystania z niej w dowolnym miejscu na dowolnym urządzaniu. Miesięczny koszt wynosi wówczas 19$,
  • wersję serwerową, która kosztuje jednorazowo 199$.

Funkcjonalności

Ogólny stan finansowy

Manager.io

Tutaj możemy zapoznać się z ogólnymi informacjami na temat stanu finansów firmy, stanem przychodów i rozchodów z podziałem na kategorie predefiniowane przez przedsiębiorcę. Umożliwia to pełną personalizację serwisu i dostosowanie go do swoich potrzeb.

Konta bankowe

Serwis posiada możliwość dodawania kont bankowych. Jeżeli właściciel firmy posiada więcej niż jedno konto bankowe może wprowadzić je wraz z saldem do systemu. Umożliwi to dokładną analizę i weryfikację planowanych wydatków.

 

o3

Zestawienie faktur

Wprowadzając faktury zarówno kupna, jak i sprzedaży użytkownik może dodać wszystkie informacje na ich temat. To przede wszystkim wartość i kwota, ale także możliwość wprowadzenia dostawców lub klientów wybieranych z wygenerowanej wcześniej listy. Ze względu na fakt, że dokumenty posiadają różne terminy płatności, a część z nich realizowana jest w formie rat, w Manager.io widnieją one w postaci zorganizowanej tabeli:

o4

Wystawianie faktur

Ciekawym rozwiązaniem jest wystawienia dokumentów finansowych dla klientów. W czasach, gdy wizerunek firmy jest bardzo istotnym czynnikiem, wystawianie faktur na bloczku nie należy do dobrych praktyk. Manager.io w prosty sposób generuje dokumenty wyglądające w następujący sposób:

o5

Raportowanie

Inną ciekawą funkcją, na którą chcemy zwrócić uwagę jest raportowanie. Manager.io może wygenerować Raporty Zysków i Strat za określone okresy, bilanse finansowe oraz księgowe, raporty związane z systemem podatkowym (posiada stopy procentowe podatków ponad 100 krajów) na wypadek kontroli skarbowej, dokonywanie wyciągów z konta, bądź podsumowanie wszelkich należności.
Raporty generowane są z osobna dla każdej firmy, którą prowadzimy.

Wady

Oczywiście Manager.io nie jest rozwiązaniem wolnym od wad. Jest to narzędzie dedykowane raczej dla małych przedsiębiorstw, gdyż wpisywanie ręcznie wszystkich wydatków większej ilości pracowników (np. z kilkunastu kart kredytowych) może być uciążliwe. Dodatkowo, na chwilę obecną, producent nie uwzględnił możliwości przydzielania poziomów dostępu dla poszczególnych użytkowników co zmusza osobę odpowiedzialną za księgowość do wprowadzania wielu dokumentów finansowych lub dostęp do wrażliwych danych firmy przez większą ilość osób.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *