Jak wybrać oprogramowanie dla sklepu internetowego?

Aktualnie rynek e-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. W miesiącu porzedzającym badania CBOS, prawie co 4 dorosły Polak dokonał zakupów przez Internet. Rynek e-commerce rośnie z dnia na dzień i nikt, i nic tego nie powstrzyma (przynajmniej na razie).

Obecnie wszyscy chcą mieć swój sklep internetowy: od dużych korporacji przez sklepiki lokalne do studentów, którzy robią własne koszulki i biżuterię. W artykule postaram się porównać gotowe rozwiązania które można zastosować przy tworzeniu sklepów internetowych. Porównam oprogramowania płatne, darmowe oraz sklep jako usługa. Nie skupię się na wadach poszczególnych rozwiązań, tylko porównam konkretne rozwiązania.

Szukamy sklepu dla firmy handlowej XYZ z sektora MŚP. Przedsiębiorstwo to istnieje już na rynku offline, ale planuje wejść na rynek online. Budżet i kompetencje informatyczne w firmie są ograniczone (budżet około 10 tyś., jeden informatyk). No to zaczynamy. Przy wystawianiu ocen będę się kierowała przydatnością i funkcjonalnością dla sektora MŚP.

Magento

magento

Oprogramowanie na licencji OpenSource (darmowe) jest najbardziej i najprężniej rozwijane środowisko e-commerce na rynku. Niektóre ze znanych marek takich jak Nike, Olympus i OfficeMax zdecydowały się korzystać z tego oprogramowania ze względu na dużą funkcjonalność oraz wszechstronność. Skrypt ze względu na jego budowę i możliwości przeznaczony jest jednak dla dużych sklepów internetowych.

Dla naszego klienta firmy XYZ oprogramowanie Magento jest po prostu zbyt duże. Planowany sklep nie wykorzystywałby nawet połowy funkcjonalności oferowanych przez ten program. Dodatkowym problemem dla firmy byłyby duże wymagania sprzętowe opisywanego systemu.

Zalety

Funkcjonalność – Magento słynie już z ilości wbudowanej funkcjonalności, liczby modułów i usług oferowanej dla tego skryptu. Dodatkowo jest wiele firm które oferują zarówno darmowe jak i płatne rozszerzenia skryptu.

Architektura – dzięki dobrze przemyślanej architekturze, możliwości rozwoju i dopasowania są prawie nie ograniczone

Społeczność – otwarte oprogramowania polegają na rozwoju poprzez społeczność, której nie brakuje Magento. Społeczność rozwijająca Magento jest ciągle żywa i można liczyć na jej pomoc. Dodatkowo Moderatorem rozwoju jest grupa eBay, co jeszcze bardziej poprawia zaufanie od tego skryptu.

Wady

Wymagania sprzętowe– za rozbudowaną funkcjonalnością w parze idą wymagania serwerowe i sprzętowe które dla Magento są naprawdę wysokie. Utrzymanie hostingu który jest wstanie obsłużyć to oprogramowanie jest kosztochłonne.

Intuicyjność – system jest bardzo rozbudowany i nawet proste działania administracyjne czy utrzymaniowe wymagają dużej wiedzy. W porównaniu do innych sklepów nawet dodawanie produktów może sprawić problem użytkownikom.

Instalacja i modyfikacje – już zainstalowanie i drobne modyfikacje wymagają rozbudowanej wiedzy informatycznej.

Ocena: 2/5

PrestaShop

presta

Chociaż to moje ulubione oprogramowanie postaram się ocenić je obiektywnie. PrestaShop jest równie popularne jak Magento z silnie wspierają społecznością. PrestaShop na tle innych sklepów wyróżnia się prostotą i intuicyjnością w połączniu z dużymi możliwościami i mnogością oferowanych modułów (ponad 2500 modułów). Poza podstawowymi funkcjami sklepów internetowych jest to dobre rozwiązanie dla osób dbających o raportowanie (duża ilość raportów i statystyk do generowania już w podstawowym pakiecie). Skrypt także jest open source, a prostota rozwiązania jest na tyle duża, że osoby nie mające wiedzy programistycznej mogą zainstalować go na hosting i rozpocząć działanie z systemem.

Nasz klient XYZ przy posiadanym budżecie i kompetencjach bez większego problemu jest w stanie skonfigurować i rozpocząć pracę z systemem. Budżet może wykorzystać na przystosowanie wyglądu sklepu i zakup odpowiednich modułów. Problemem może być brak hostingu lub administratora serwera, na którym będzie zainstalowany system.

Zalety

Administracja – zarządzanie sklepu może zajmować się osoba bez kompetencji informatycznych. Intuicyjny interface jest bardzo przemyślany i użytecznie zaprojektowany.

Wydajność – stosunek funkcjonalności do wydajności tego sklepu jest naprawdę rewelacyjny. Przy oferowanych funkcjonalnościach wymagania serwerowe są naprawdę minimalne.

Funkcjonalność – nie jest tak rozbudowany jak w przypadku Magento oraz istnieje więcej ograniczeń systemowych, ale 2.500 gotowych modułów i możliwość dopisywania własnych powinna być satysfakcjonująca dla większości klientów

Wady

Skalowalność – system przestaje się sprawdzać przy dużych sklepach, architektura sklepu może uniemożliwić lub utrudnić rozbudowę sklepu

Płatne moduły – w porównaniu do Magento lub innych skryptów podstawowy skrypt PrestaShop nie jest tak rozbudowany i wymaga dokupienia kilku modułów

Ocena: 5/5

Shoper

Polski skrypt sklepu internetowego sprzedawany w wersji SaaS (Software as a Service – sklep jako usługa kupowana od firmy) oraz Licencji samodzielnej. W tym artykule ocenimy rozwiązanie SaaS. Rozwiązanie ma możliwość integracji z większością popularnych w Polsce systemów (Subiekt, WF-MAG, Allegro, Ceneo itp). System ten nie jest darmowy, a opłaty wnoszone są abonamentowo. Dodatkowo wraz ze wzrostem i rozwojem naszego sklepu (przede wszystkim liczby produktów w sklepie) rośnie koszt utrzymania naszego sklepu.

Dla naszego klienta rozwiązanie jest o dobre, dlatego że nie martwi się o utrzymanie i zarządzanie serwerem. Dostępność języka polskiego ułatwia komunikację. Dodatkowo możemy zdecydować się na darmowy oferowany przez skrypt szablon kolorystyczny, lub dopasować go indywidualnie. Start w usłudze SaaS jest prawie bez kosztowy, opisywane przedsiębiorstwo mogłoby wykorzystać budżet na promocje i dopasowany wygląd strony.

Więcej informacji na temat skryptu i możliwości korzystania z usługi pod adresem http://www.shoper.pl/.

Zalety

Brak instalacji i modyfikacji – wszystkie czynności instalacyjne i modyfikacje są po stronie dostawcy oprogramowania.

Wsparcie w języku polskim

Integracja – system ma wbudowaną możliwość integracji z Allegro, Ceneo, kurierami i popularnymi polskimi systemami księgowymi.

Wady

Wyższe niż w przypadku OpenSource koszy miesięczne.

Modyfikacje – sklep jako usługa uniemożliwia indywidualne modyfikacje.

Abonament – za użytkowanie systemu musimy płacić abonament.

Skalowalność – bardzo ograniczone możliwości skalowania sklepu oraz jego rozbudowy.

Ocena: 4/5

Inne rozwiązania

Oczywiście to nie wszystkie rozwiązania, z których może skorzystać mały i średni przedsiębiorca. Polecam przyjrzeć się także takim systemom jak:

  • WooCommerce
  • OpenCart
  • Zen Cart
[sc:blogmsp ]
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *