Jak wybrać CMS? Przedstawiamy 3 sprawdzone CMS-y!

Planując tworzenie nowej strony, możemy zdecydować się na robienie jej od podstaw i pisanie treści w kodzie w takich technologiach, jak: HTML, CSS czy PHP lub skorzystać z systemu CMS (systemu zarządzania treścią). Wiele firm developerskich oferuje swoje propozycje CMS-owe, ale w tym artykule skupimy się na gotowych rozwiązaniach.

CMS to oprogramowanie ułatwiające tworzenie stron dzięki wielu istniejącym już wtyczkom i szablonom. Dodatkowo umożliwia późniejsze zarządzanie tymi stronami. Dzięki tej technologii edytowanie, dodawanie i usuwanie treści na stronie staje się bardzo łatwe i nie wymaga wiedzy informatycznej. Przedstawiamy trzy sprawdzone przez nas CMS-y: WordPressa, Joomla oraz Drupala.

Drupal

drupal

Bardzo zaawansowane narzędzie dające ogromne możliwości. Administrowanie stronami opartymi na Drupalu jednak nie jest łatwe. Potrzeba wiele czasu, by nauczyć się pracy z tym systemem, lecz jeśli to już zrobimy, daje on niemalże nieograniczone możliwości. System posiada rozbudowany zestaw narzędzi do zarządzania wyglądem, profilami użytkowników, wiele modułów, a także możliwość tworzenia kanału RSS, for oraz blogów. By sprawnie zarządzać i pracować z opisywanym oprogramowaniem należy mieć podstawową wiedzę z zakresu HTML, CSS i PHP.

Zalety:

– duża funkcjonalność systemu,

– elastyczność wprowadzania nowych modułów.

Wady:

– wymagana znajomość języków programowania,

– duże wymagania serwerowe.

3

WordPress

WP

WordPress wywodzi się ze skryptu do tworzenia blogów. Bardzo szybko przerodził się w coś więcej, aktualnie jest najpopularniejszym skryptem CMS. Jego największą zaletą jest prostota obsługi i duża funkcjonalność. Treści tworzone w systemie tworzy się z podobną łatwością, co w pakiecie biurowym. Interfejs administratora jest bardzo intuicyjny i nawet osoby niezwiązane z informatyką na co dzień z łatwością sobie poradzą.

WordPress po uzyskaniu miana najpopularniejszego rozwija się jeszcze szybciej. Powstaje ogromna liczba pluginów i widgetów, która umożliwia rozbudowę strony o nowe funkcjonalności. Dodatkowym atutem jest wiele szablonów, zarówno darmowych, jak i płatnych. Po wgraniu na serwer można je od razu implementować, nie potrzeba żadnej ingerencji w kod źródłowy. Minusem tego rozwiązania jest dość uboga funkcjonalność. Aby powstał rozbudowany serwis należy zainstalować wiele dodatków i pluginów. Dlatego WP najczęściej stosowany jest do tworzenia prostych stron i blogów.

Zalety:

– łatwy w instalacji,

– nie wymaga wiedzy programistycznej,

– wiele szablonów i dodatków.

Wady:

– mała funkcjonalność i elastyczność.

5

Joomla!

Joomla

Joomla to również bardzo popularny CMS. W porównaniu do WordPress-a Joomla jest bardziej rozbudowana, a co za tym idzie, nie jest już taka łatwa w obsłudze. Zaawansowany interfejs nie jest tak intuicyjny, lecz daje o wiele większe możliwości. Nie należy się jednak bać, bo po kilku chwilach można opanować jej funkcjonalności.

Joomla jest mieszanką opisywanych wcześniej systemów: bazuje na dużej funkcjonalności, ale stara się być przyjaznym środowiskiem dla swoich użytkowników. Tam, gdzie to możliwe, nie wymaga wiedzy programistycznej. Dodatkowo użytkownik ma duże wsparcie techniczne zarówno w postaci poradników i for dyskusyjnych, jak i przez samo środowisko rozwijające te oprogramowanie.

Zalety:

– duża funkcjonalność,

– nie wymaga wiedzy programistycznej,

– duże możliwości rozwoju,

– wsparcie techniczne.

Wady:

– wymaga czasu do opanowania,

– nieintuicyjny interfejs.

4

Podsumowując, by madrze wybrać CMS musimy się bardzo dobrze zastanowić do czego powinna nam służyć tworzona strona. Dodatkowo, jak i ile funkcjonalności będziemy codziennie wykorzystywać. Od dawna w informatyce wiadomo, że więcej funkcjonalności nie znaczy lepiej, tylko niestety trudniej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *