Więcej niż 4 rzeczy, które powinien mieć każdy handlowiec

Czasy, w których handlowcom wystarczał tylko telefon i kartka papieru powoli mijają. Na rynku jest wiele narzędzi, które potrafią bardzo usprawnić codzienną pracę zespołu sprzedażowego. W oparciu o swoje doświadczenie, chciałam przedstawić kilka obszarów, które mogą wykorzystywać, często darmowe narzędzia wspomagające pracę sprzedawcy.

Oto kilka najważniejszych rzeczy, które powinien mieć każdy handlowiec. Sama korzystam z nich na co dzień, więc mogę z czystym sumieniem polecić.

System CRM

Miejsce zbierania kontaktów – CRM – nie wyobrażam sobie bez niego pracy! CRM to system do zarządzania relacjami z klientem. W jednym miejscu mam dane klientów, terminy spotkań, lejek sprzedażowy, historię rozmów i wiele innych niezbędnych informacji. I niestety, jeśli chodzi o możliwości i funkcje takich systemów – popularny Excel nie ma z nim szans. Więcej o systemach CRM możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów – kliknij TUTAJ.

Systemów tej klasy jest wiele i każdy z nich ma zapewne swoje specyficzne zalety. My w firmie korzystamy z systemu PODIO, który jest niesamowicie elastyczny i pozwala na dostosowanie do praktycznie każdego procesu sprzedażowego.  Plusem tego rozwiązania jest też jego dostępność w każdym miejscu, z każdego komputera i telefonu.

z_podio

Korzyści dla osoby zarządzającej w firmie:

  • wie co dzieje się z poszczególnymi klientami,
  • może bez problemu przefiltrować najważniejsze informacje,
  • może mieć informacje o przewidywanym cashflow w danym okresie (Podio ma takie możliwości),
  • posiada informacje o działaniach handlowców.

Notatki online

Miejsce na notatki – Evernote – wszystkie notatki w jednym miejscu, czyż to nie cudowne? :) Choć sama jestem wielką fanką notowania na papierze, to jednak elektroniczna wersja notatnika sprawdza się o wiele lepiej. Moj notatnik podzielony jest na najważniejsze dla mnie tematyki (spotkania z klientami, projekty sprzedażowe, spotkania z współpracownikami itp.). Dzięki temu nie muszę martwić się o zagubione kartki po spotkaniu lub nieczytelne pismo ;)  A co więcej, notatki można udostępnić innym i pozwolić na ich edycję. Jest to super sprawa kiedy na spotkaniu jest więcej osób i każdy zapisał/zapamiętał coś innego. Z czasem okazało się, że Evernote jest świetny  również do prywatnych celów jak np. kolekcjonowanie ciekawych przepisów kulinarnych lub zbieranie pomysłów na prezenty dla znajomych i rodziny.

Dysk online

Miejsce na oferty – Wirtualny dysk (Google Dysk, Dropbox itp.) – kolejny niezbędnik. Wyobraźmy sobie, że handlowiec wyjeżdża na długi urlop i zapomniał przekazać tematu jednego z potencjalnych klientów. Nie mamy ofert, nie mamy uzgodnień z umowy, nic. Już wiele razy przekonałam się, że wirtualny dysk się przydaje. Wszystko mam w jednym miejscu, materiały aktualizują się automatycznie, mogę nadawać dostępy dla poszczególnych osób, wyjeżdżając nie muszę martwić się, o przekazanie materiałów. Na moim wirtualnym dysku znaleźć można: oferty, materiały dla klientów, materiały edukacyjne dla handlowców, szablony ofert, opisy działań, referencje i wszystko co mogą potrzebować moi współpracownicy podczas mojej nieobecności.

Lista zadań

Lista zadań – temat dość popularny z uwagi na ogromną ilość narzędzi do zarządzania zadaniami. Uważam, że dla sprzedawcy, czy dla prezesa takie narzędzie jest niezbędne. Osobiście używałam już chyba wielu pomysłów (kalendarz – za ciężki do torebki lub za mało miejsca na listę, notatniki – świetne, ale ile razy pracując z innego miejsca zapomniałam notatek z biura.., notatnik w telefonie – lista była tak długa, że nie mieściła się na ekranie.

Potrzebowałam narzędzia, które przypomni mi że klient poprosił o telefon za 2h (a ja nie będę musiała potem dumać, czy to był 2 h od 9 czy może od 12?), przypomni o wysłaniu maila, oferty czy o zadaniu, o które poprosiła koleżanka z pracy. Warunkiem koniecznym jest również dostępność na telefonie. Próbowałam wielu narzędzi, żadne nie jest idealne, ale każde choć trochę usprawnia codzienną pracę – obecnie korzystam z Wunderlist.

Oczywiście żadne narzędzie nie zastąpi systematyczności i dobrego systemu pracy własnej, ale na pewno może podczas niej pomóc.

Więcej przykładów fajnych narzędzi dla działu handlowego (social media, mailingi itp.) udostępnię w rozszerzonej wersji artykułu, którą w formie e-booka otrzymają subskrybenci newslettera – zostaw mi swój e-mail poniżej, a na pewno Cię on nie omnie.

Chętnie poznam również Twoją opinię na ten temat. Może jest jeszcze jakiś obszar codziennej pracy handlowca, który udało Ci się usprawnić? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

[sc:blogmsp ]