Social media w biznesie – LinkedIn vs. Goldenline

Obserwując współczesny świat, możemy się przekonać, że nasze życie staje się coraz bardziej wirtualne – w Internecie szukamy wiadomości, słuchamy muzyki, rozmawiamy ze znajomymi czy robimy zakupy. Takie „przeniesienie” nie obejmuje  jedynie działań ze sfery prywatnej – także życie zawodowe toczy się online. Dobrym przykładem są tutaj serwisy LinkedIn oraz jego polska wersja Goldenline.

Jaka była idea ich powstania? Przede wszystkim to strony, na których można nawiązywać relacje związane z pracą zawodową – wymieniać doświadczeniami, wiedzą, szukać fachowych porad. To portale, które skutecznie pomagają w poszukiwaniu pracy. Łączą ludzi skupionych w jednej branży i pozwalają rozwijać sieć kontaktów. Prywatne profile na LinkedIn czy Goldenline naprawdę mają sens – a jak jest w przypadku kont firmowych?

Dlaczego warto być na LinkedIn?

LinkedIn to przede wszystkim serwis dla profesjonalistów, którzy szukają biznesowych kontaktów także poza granicami swojego kraju – bez problemu można się na nim odnaleźć grupy dyskusyjne łączące fachowców z różnych zakątków świata. Specyfika portalu pozwala na ustawienie go w rzędzie mediów społecznościowych, które mają szczególnie wyraźny wpływ na budowanie i rozwijanie wizerunku firmy w Internecie.

LinkedIn to miejsce, w który można nie tylko podglądać poczynania konkurencji – to przede wszystkim pole do popisu w nawiązaniu kontaktów (pomyśl, ilu potencjalnych klientów możesz tam znaleźć!) oraz udzielania się w branżowych rozmowach, toczonych w licznych grupach dyskusyjnych. Obserwując aktualności LinkedIn trzymasz rękę na biznesowym pulsie.

Tworząc firmowy profil w serwisie, automatycznie pokazujesz się światu ze swojej profesjonalnej strony. LinkedIn to nie miejsce na żartobliwe posty czy inne, mało poważne treści. Dominują tutaj raporty, analizy czy inne przydatne wiadomości. Serwis pozwala Twoim klientom na skontaktowanie się z Tobą – to kolejny kanał do komunikacji z (mamy nadzieję) przyszłymi kontrahentami. Portal wyróżnia się tym, że nie ma na nim tzw. fikcyjnych kont (można je zaobserwować np. na Facebooku), więc kontaktujesz się poprzez niego z prawdziwymi osobami. To zarazem bezpieczne, jak i wygodne – nie tracisz czasu na firmy „krzaki”.

LinkedIn to także mnóstwo profili prywatnych. Możesz z nich korzystać, przygotowując się do spotkania zawodowego z klientem. Konto to pewnego rodzaju wirtualne CV, z którego chętnie korzystają również rekruterzy.

Warto poświęcić czas na staranne uzupełnienie profilu – pamiętaj, że dzięki niemy zwiększasz swoją pozycję w wyszukiwarce Google. Zwróć uwagę na słowa kluczowe, które charakteryzują Twoją branżę. Dzięki nim osoby zainteresowane Twoją działalnością będą mogły łatwiej Cię odnaleźć.

Jak wypromować firmę na LinkedIn?

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że każdy komentarz czy status podpisany jest prawdziwym imieniem i nazwiskiem bądź nazwą firmy, ponieważ serwis jest dostępny jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Pozwala to na prowadzenie merytorycznej dyskusji w gronie osób faktycznie zainteresowanych nawiązaniem biznesowych znajomości. Komunikacja na LinkedIn powinna być zorientowana na dzielenie się eksperckimi komentarzami. Warto także prosić naszych klientów o rekomendacje – dla tych przyszłych będzie to sygnał, że można nam zaufać.

Pamiętaj, żeby nie przesadzić w jedną stronę – oschłe statusy, pozbawione emocji nie zbudują społeczności wokół Twojej firmy. Lepiej stawiać sobie pytanie: jaką wartość zyska użytkownik, który pozostanie na moim profilu? Informacje dotyczące przedsiębiorstwa warto przeplatać z artykułami na temat rozwoju umiejętności przydatnych w branży, do której należysz. Takie informacje są chętniej udostępniane (polecane) przez osoby odwiedzające profile firmowe.

Administrator strony ma dostęp do modułu edycji treści profilu oraz danych na temat odwiedzających go użytkowników. Wiedza na temat tego, kto odwiedza naszą stronę okaże się pomocna przy planowaniu działań marketingowych. Z serwisu można korzystać także poprzez konto Premium, które jest dodatkowo płatne. Możesz również sponsorować swoje aktualizacje, co przełoży się na ich szerszy zasięg. Do wyboru są dwa warianty opłacania: CPM, czyli zależny od tego, ile osób zobaczy status lub CPC, czyli opłatę za kliknięcie w aktualność.

Więcej wskazówek na temat prowadzenia konta firmowego na LinkedIn możesz przeczytać na stronie serwisu [ENG].

Polska odpowiedź na LinkedIn – Goldenline

Goldenline (GL) to polski serwis społecznościowy oferujący podobny zakres, co międzynarodowa wersja – jego celem jest ułatwienie nawiązania biznesowych relacji. Zarówno strony firmowe, jak i profile pozbawione są zbędnych przycisków – w wyglądzie są niemal minimalistyczne. Do dyspozycji mamy tablicę – naszą wirtualną wizytówkę, którą możemy wypełnić najważniejszymi informacjami o naszej firmie. Nasi odbiorcy mają możliwość „obserwowania nas” oraz oceniania jako pracodawcy. Pozwala to innym użytkownikom Goldenline za zasięgnięcie opinii na temat sylwetki firmy jako zatrudniającego. Czy wszystkie opinie są rzetelne? Właściciele serwisu nie są w stanie tego zagwarantować. GL to podobnie jak LinkedIn dobre zaplecze do pozycjonowania przedsiębiorstwa w Internecie. W Polsce to także jeden z najpopularniejszych portali do rekrutowania pracowników. Serwis przygotował czytelną ikonografikę, która krok po kroku pokaże Ci, jak wykorzystać potencjał Profilu Pracodawcy.

Podsumowanie

LinkedIn oraz Goldenline to praktyczne serwisy społecznościowe, z których mogą skorzystać zarówno właściciele wielkich korporacji, jak i małych startupów. Przydatne funkcjonalności pozwalają łatwo skontaktować się z klientami oraz kreować profesjonalny wizerunek firmy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, lepiej jednak postawić na LinkedIn – ma więcej możliwości. Założenie strony firmowej nic nie kosztuje, nie wymaga także specjalistycznych umiejętności od prowadzącego ją pracownika. Jeśli zastanawiałeś się, czy warto poświęcić uwagę na te kanały promocji, to zdecydowanie odpowiadam – tak, to miejsce, w którym naprawdę warto być.

Na zakończenie zapraszamy do obserwowania profilu Rocket Studio na LinkedIn :)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *