Jak przygotować świetny content?

Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest content marketing to sporo Cię ominęło. Tzw. marketing treści na dobre rozgościł się w wielu przedsiębiorstwach. W praktyce polega to na przyciąganiu do siebie ludzi (potencjalnych klientów) dzięki wysokiej jakości oferowanych treści. Publikowane materiały powinny być atrakcyjne dla grupy docelowej, którą obraliśmy za cel działania.

Co zaliczamy do contentu? Wszystko, co podajemy dalej przez Internet. Posty na blogu firmowym, video, szkolenia online, infografiki, ikonografiki. To z nich klienci czerpią wiedzę na interesujący ich temat.

Content marketing nie jest zarezerwowany jednie dla wielkich korporacji z określonych gałęzi gospodarki. Także małe i średnie firmy z niewielkimi budżetami mogą czerpać z niego korzyści. Pierwszym krokiem jest rozplanowanie publikacji kolejnych mediów i zastanowienie się, które można przygotować w firmie, a które lepiej zlecić na zewnątrz.

Bądź na bieżąco

Bez trzymania ręki na biznesowym pulsie, trudno będzie Ci nadążyć za falą ciekawych treści. Jak zadbać, aby nic ważnego Cię nie ominęło? Możesz zapisać się do newsletterów wysyłanych przez największe przedsiębiorstwa, czy portale w Twojej dziedzinie. Podobnie jest z blogami eksperckimi – śledzenie ich kanału RSS również pomoże Ci zebrać nowe wiadomości. Naturalnie nie liczą się tylko wielcy gracze – nawet z pozoru mniej popularne serwisy mogą przecież przekazywać interesujące treści. Nie dowiesz się tego, jeśli nie zaczniesz regularnie odwiedzać ich serwisów. Jak wykorzystać zebrane w ten sposób wiadomości? Skomentuj je na blogu firmowym lub w kanałach social media swojego przedsiębiorstwa.

Korzystaj ze swoich zbiorów

Nie ma tematów wyczerpanych – zawsze możesz coś dodać. Jeśli masz chwilową pustkę w głowie, postaraj się odświeżyć starszy materiał. Jak reaktywować takie treści? Przede wszystkim artykuł można wzbogacić o nowe media – grafikę, czy video. Jeśli chcesz odświeżyć film, możesz przygotować na jego podstawie post na bloga firmowego. Możesz przygotować także prezentację multimedialną (nie zapomnij umieścić jej na SlideShare). Prowadziłeś kiedyś webinarium? Na pewno jego uczestnicy mieli do Ciebie mnóstwo pytań. Pora na nie odpowiedzieć.

The Best Of

Wysyp wszelkiego rodzaju podsumowań widoczny jest zazwyczaj w grudniu, tuż przed nowym rokiem. Jednak i w pozostałych miesiącach warto przygotowywać różne rankingi, czy zestawienia, z których Twoi klienci dowiedzą się, na co warto zwrócić uwagę. Możesz podsumować miniony miesiąc na swoim blogu firmowym, przedstawić 5 ulubionych programów lub aplikacji, czy przygotować pozycje książkowe, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego przedsiębiorcy. Kreatywne rankingi mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Content zawsze aktualny

Content, który się nie starzeje, to wszelkiego rodzaju poradniki napisane zgodnie z potrzebami Twojej grupy docelowej. Możesz także przygotować vademecum, czy inny wykaz najważniejszych zasobów, portali, blogów, które są podstawą w branży. Taki content doskonale wypełnia miejsce na blogu firmowym podczas odpływu weny, ale przede wszystkim nie traci na ważności. Zebrane informacje posłużą czytelnikom nie tylko dziś, czy za tydzień, ale nawet za parę miesięcy. Jeśli nie masz pod ręką świeżych newsów, warto zaproponować odbiorcy coś ponadczasowego. Pamiętaj, aby maksymalnie wyczerpać dany temat tak, aby odbiorcy nie musieli jeszcze szukać na własną rękę czegoś dodatkowego.

Na wszelki wypadek

Zawsze zakładamy, że wpisy będą pojawiać się regularnie. Pisałam już o tym w poście o prowadzeniu bloga firmowego. W praktyce może nam w tym przeszkodzić zwykłe przeziębienie lub inna niespodziewana sytuacja. Co z czytelnikami? Wypada tak porzucić ich bez dostępu do ciekawych treści? ;) Warto przygotować sobie wcześniej kilka uniwersalnych tekstów na wypadek niedyspozycji. Dzięki temu Twój kalendarz redakcyjni nie ucierpi na kilkudniowej przerwie od pisania i tworzenia innych materiałów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *