Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z klientem?

Spotkanie handlowe jest jednym z głównych narzędzi pozyskania klienta. Nic tak nie pomaga zdobyć zaufania i poznać lepiej klienta, jak rozmowa „face to face”. To, że do takiego spotkania powinniśmy się przygotować jest rzeczą oczywistą – pozostaje pytanie jak.

Poniżej przedstawiam moją „listę kontrolną” do przygotowania się na spotkanie z klientem.

 1. Do jakiej firmy jadę? Jaka to firma? Z jakiej branży? Czym się zajmuje? Ile osób zatrudnia? Czy ma coś specyficznego w swojej ofercie?
 2. Z kim będę rozmawiać? Jakie stanowisko zajmuje ta osoba? Za co jest odpowiedzialna? Jaki jest jej poziom decyzyjny? Jakim typem człowieka jest? ( czy np. lubi nawiązywać relacje, czy raczej będzie oczekiwał konkretów. A może bardziej liczy na doradztwo z naszej strony?)
 3. Jaki jest cel spotkania? Np. rozpoznanie potrzeb klienta, aby móc przygotować ofertę jak najbardziej dostosowaną do jego potrzeb; nawiązać dobrą relację.

Jest to zależne od tego, z kim się spotykam np.:

 • jeśli jest to prezes, to możemy rozmawiać o polach do współpracy,
 • jeśli jest to osoba oddelegowana to najczęściej najpierw powinnam ją przekonać do swojej osoby tak, aby przekazała informacje dalej – do osób decyzyjnych.

Agenda spotkania

 • na potrzeby własne, klienta oraz współpracowników, którzy idą ze mną na spotkanie dobrze jest  określić jego przewidywany czas,
 • ustalam co chcę powiedzieć na początku spotkania (o firmie, jakie elementy z oferty mogą zachęcić klienta lub o czym już wcześniej rozmawiałam z nim przez telefon i teraz dobrze jest to uszczegółowić),
 • o co zapytam klienta? – jakich informacji potrzebuję, aby zaproponować klientowi konkretne rozwiązania, jak dopasować ofertę do oczekiwań klienta,
 • argumenty dot. dlaczego warto z nami współpracować,
 • argumenty dot. tego w czym jesteśmy lepsi od konkurencji.

Materiały na spotkanie

 • laptop, notes,
 • materiały pomocnicze (oferta itp.).

W co się ubiorę?

Może nie jest to punkt najważniejszy, ale na pewno nie należy o nim zapomnieć. Ubiór bez względu na to gdzie jedziemy musi być schludny i zadbany. Nie zawsze musi to być garnitur/garsonk,a ale jak to mówią ”jak nas widzą, tak nas piszą”.

Dojazd

Spóźnić się na pierwsze spotkanie z klientem? Nie, nie, nie! Sprawdzamy:

 • gdzie jest miejsce spotkania,
 • jak tam dojechać,
 • gdzie można zaparkować (+ w moim przypadku czy mam gotówkę na parkomaty:).

Mając wizję spotkania zdecydowanie łatwiej jest je poprowadzić w oczekiwanymi efektami. Niezależnie od tego, jak długą listę korzyści czy ofertę przygotujemy na spotkanie z klientem, jednym z istotniejszych punktów jest rozpoznanie, jakim jest on typem człowieka. Co do niego przemawia? Potrzebuje faktów, czy ważniejsze są dla niego relacje, miła rozmowa itp? Rozpoznanie „typu” człowieka, z którym prowadzona jest rozmowa ułatwi skuteczne przeprowadzenie spotkania z klientem.

[sc:blogmsp ]
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *