Prowadzenie bloga firmowego – dobre praktyki

Blog firmowy to jedno z wielu narzędzi do komunikowania się z odbiorcami. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się rozszerzyć swoją stronę internetową o zakładkę z cyklicznie pojawiającymi się artykułami. W czym tkwi popularność pisania w sieci?

Przede wszystkim blog to kolejna wizytówka naszej firmy w Internecie, która pomaga w kreowaniu pozytywnego wizerunku. Dodając regularnie artykuły eksperckie związane z naszą działalnością i budując aktywną publiczność, powoli stajemy się autorytetem w branży.

Dzięki pisaniu firmowego bloga jesteśmy krok przed konkurencją – naszą stronę odwiedzają osoby, które mogły przypadkiem trafić na ciekawy artykuł, a dopiero później zainteresować się naszą ofertą. Niezależnie od działalności, jaką prowadzimy, nasze posty mogą mieć charakter doradczy dla klientów. Dobrze, gdyby nasz blog poza bazą wiedzy był także źródłem inspiracji np. jeśli jesteśmy producentem dodatków ślubnych. Ubierając w słowa naszą ofertę, „zasiewamy” w głowach naszych czytelników ziarno pomysłu na zorganizowanie idealnego wesela. Stąd już krok do zrealizowania idei np. w naszym sklepie internetowym.

Prowadzenie bloga firmowego wymaga systematycznej pracy, a często i zaangażowania więcej niż jednej osoby. To wysiłek, który warto podjąć, budując wizerunek profesjonalisty. Oto 3 porady, które pozwolą Ci łatwo rozpocząć prowadzenie internetowego dziennika.

Jak rozpocząć pisanie bloga firmowego?

Zanim wypełnisz firmowego bloga potokiem słów, usiądź na chwilę i przemyśl jego koncepcję. Jakie cele sobie postawiłeś? Chcesz zebrać szerszą publiczność, zaangażować społeczność wokół Twojej marki, a może wykreować się na eksperta? W zależności od obranych założeń, zastanów się, jak możesz zaplanować pisanie w sieci.

Pamiętaj, że blog powinien być nierozerwalnie związany z Twoją firmą, więc zadbaj o spójne adresy internetowe bloga i strony www. Wówczas czytelnicy będą automatycznie kojarzyć go z prowadzonym przez Ciebie przedsiębiorstwem. Prosty, łatwy do skojarzenia adres uprości budowanie Twojej wirtualnej wizytówki.

Ważną częścią bloga jest jego grafika. Podobnie jak w przypadku adresu, jego szata graficzna powinna pasować do całej strony. Nie oszczędzaj na szablonie, poświęć czas, aby blog był „prosty w obsłudze” dla czytelników oraz zachęcał ich do kolejnych odwiedzin. Wskazówka: nie zapomnij o wyszukiwarce postów albo chmurze tagów. Wielu internautów szuka konkretnych informacji, więc będzie im prościej odnaleźć się na Twoim blogu dzięki takim rozwiązaniom.

Tematyka bloga – o czym mogę pisać?

Stara zasada, że nie liczy się ilość, ale jakość doskonale wpisuje się w prowadzenie bloga firmowego. Starannie dobrana treść będzie jego największym atutem. Jeśli zanudzisz swoich czytelników, możesz być pewien, że nie pozostaną u Ciebie na dłużej. Pomyśl o potrzebach swoich potencjalnych klientów: jakie mogą mieć problemy? Postaraj się odpowiedzieć na te pytania w publikowanych postach.

Ciekawym urozmaiceniem bloga są case study, czyli studia przypadków. Pochwal się, jak dobrze udało Ci się rozwiązać jakiś zawiły problem. Przedstaw czytelnikom nietypową sytuację i sposoby wyjścia z niej obronną ręką. Przedstawianie działań firmy wzmacnia jej wiarygodność na rynku – pokaż swoim klientom, że można na Tobie polegać.

Skąd czerpać ciekawe treści na boga? Na pewno nie z innych blogów;) Nie wolno kopiować cudzych tekstów, ani cytować bez podania źródła. Łamanie praw autorskich nie jest dobrym sposobem na zdobywanie uznania czytelników. W dobie Internetu wszystkie plagiaty można łatwo wychwycić. Poza tym bazując na cudzej treści, szkodzisz swojej witrynie – możesz więcej o tym przeczytać w wywiadzie 5 pytań o pozycjonowanie strony internetowej.

Założyłem bloga firmowego – co teraz?

Świetnie, jeśli masz już blog spójny ze swoją stroną – przygotowanie go to jednak dopiero rozgrzewka przed pracą, jaka czeka Cię podczas zapełniania go treścią. Kolejna prosta zasada: martwy blog to zły blog. Jeden post na miesiąc to stanowczo za mało, aby z dumą głosić światu: MAM FIRMOWEGO BLOGA! Tak, to prawda – faktu posiadania nikt nie odmówi, ale o jego jakości wielu mogłoby polemizować.

Dobrym sposobem na wypracowanie sobie rytmu cyklicznych notek jest opracowanie kalendarza wpisów. Zaplanuj wybrane dni tygodnia na stałe rubryki. Czytelnicy szybko zauważą Twój rytm i z czasem bez przypominania będą wiedzieć, kiedy spodziewać się ciekawej dla nich notki. Dbając o różnorodność wpisów, możesz zachęcić do odwiedzin swojego bloga nie tylko osoby zainteresowane konkretną branżą, ale także szukające np. motywacji.

Prowadząc bloga firmowego, pamiętaj o stałym kontakcie z internautami. Podobnie jak w przypadku mediów społecznościowych otwórz się na kontakt z komentującymi. Nie zapomnij jednak o moderacji – nie chcesz przecież, aby inteligentna polemika przekształciła się w zaciekłą kłótnię przeplataną wyrażeniami, których na pewno nie powinno być na blogu.

Reaguj na wiadomości – blog firmowy to kolejne miejsce, dzięki któremu Twoi potencjalni klienci mogą się z Tobą skontaktować. Nie rezygnuj z cennej interakcji – nie wiesz, która z nich może przekształcić się w Twój dochód;)

Załoga Rocket Studio życzy miłego blogowania! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *