Prosty i skuteczny system premiowania pracowników

Od niepamiętnych czasów prowadziliśmy między zaprzyjaźnionymi osobami z firm IT dyskusję na temat premiowania pracowników. Pomysłów było wiele, wiele też zostało wdrożonych w życie (w małych, jak i dużych firmach). Moim zdaniem żaden z tych systemów, które zostały wprowadzone, nie zdał egzaminu – każdy chwilami bardziej demotywował niż motywowały.

Ostatnio w DeSmart, postanowiliśmy spróbować czegoś zupełnie nowego. Kto najlepiej wie jaka osoba zasługuje na premię? Oczywiście osoby, który z nią pracują! I z takiego założenia wyszliśmy tworząc swój system premiowy. Zdecydowaliśmy się na bardzo prosty rozwiązanie oparte o wzajemne premiowanie się pracowników i dostępne za darmo oprogramowanie Bonus.ly.

W naszym systemie każdy pracownik co miesiąc dostaje do „wydania” 1000 punktów. Punkty te może przydzielić komukolwiek z zespołu (oprócz siebie) – musi jedynie napisać za co je przydziela (minimalna liczba punktów to 50). Uzasadniając swoją premię punktową pracownik wskazuje także odpowiednią kategorią np. „rozwiązywanie problemów” (kategorie te każda firma może dostosować).

Punkty są pod koniec miesiąca przeliczane na premię – my na początku ustaliliśmy, że 1000 pkt jest przeliczane na niewielką kwotę kilkudziesięciu złotych. Ale nie chodzi jedynie o pieniądze (bo ten na początku są małe). Chodzi o zaufanie, motywowanie siebie nawzajem, pokazywanie innym co nam się podobało w pracy kolegów. Jesteśmy w tej chwili w fazie testów – system został entuzjastycznie przyjęty przez cały zespół i jest najlepszym sposobem premiowania pracowników, który kiedykolwiek wdrożyliśmy w naszej firmie.
[sc:blogmsp ]

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *