Koniec wsparcia Windows XP

Z dniem 8 kwietnia 2014 roku przestała funkcjonować pomoc techniczna i aktualizacje dla systemu Windows XP. Jest to bardzo ważna informacja dla osób oraz firm pracującym na tych systemie. Warto zastanowić się, jakie działania należy podjąć żeby zabezpieczyć komputery w firmie. Oczywiście koniec pomocy technicznej nie oznacza, że system przestanie działać. Jednak komputer będzie narażony na działanie wirusów. Jak wobec tego zadbać o bezpieczeństwo firmowego oprogramowania?

Dlaczego zrezygnowano z pomocy technicznej?

Wynika to przede wszystkim z polityki Microsoftu. Zazwyczaj systemy operacyjne obsługiwane są przez 10 lat. W związku z tym, że Windows XP cieszył się dużą popularnością, czas jego utrzymania został przedłużony o kolejne 3 lata. Zmiany systemów operacyjnych po takim okresie warunkowane są rozwojem technologii. Nowe sprzęty (skanery, drukarki) czy oprogramowanie mogą już nie być obsługiwane przez Windows XP. Ponadto, nie posiada on również obecnie stosowanych funkcji tj. oszczędzanie energii.

Co mogą zrobić użytkownicy?

Właściwie są dwa wyjścia:

Zmienić oprogramowanie

Poza systemem operacyjnym Microsoft, warto zapoznać się z innymi dostępnymi systemami np. Linux czy Mac OS. Może któryś z nich bardziej przypadnie do gustu dotychczasowym użytkownikom Windowsa. Warto jednak pamiętać, że zmiana systemu operacyjnego może wymuszać zmianę programów i narzędzi, które dotychczas były obsługiwane w firmie

Pozostać przy Windows

Jeśli zamierzasz pozostać z oprogramowaniem Mirocsoft proponujemy: zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje, które do tej pory zostały wydane lub przestać korzystać z internetu :) Oczywiście ta druga opcja jest dla większości nie do wykonania, w związku z tym zalecamy aktualizację systemu Windows do wersji 7 lub 8 na swoim komputerze. Niestety nie na wszystkich starszych modelach jest możliwość ich instalacji. Aby sprawdzić czy Twój komputer będzie działał pod nowymi systemami zalecamy ściągnięcie Asystenta – systemu, który sprawdzi czy komputer spełnia wymagania. Możesz także zmienić sprzęt: nowe komputery mają już zainstalowane najnowsze wersje systemu i są wydajniejsze od ich poprzedników sprzed kilkunastu lat.

Rezygnacja ze wsparcie Windowsa XP może wydawać się rewolucją zwłaszcza w małym przedsiębiorstwie, ale postaraj się przekuć ją w pozytywny impuls do zmian – na rynku w tej chwili dostępne jest oprogramowanie, które oferuje znaczenie więcej możliwości.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *