Jesienne parcie na agile

Nadeszła upragniona pora roku! Być może nie porywa temperaturą ale sprzyja wszelkim konferencjom, spotkaniom i seminariom. Jak na razie udaje mi się kręcić w obszarach agile, które mam wrażenie w tym roku jeszcze bardziej zdominowały agendy.

Coraz więcej firm, coraz głośniej przyznaje się do poważnego zainteresowania lekkimi metodykami. Ostatnie spotkanie PMI oddział Gdańsk pozwoliło przedstawić swój punkt widzenia Intelowi. Gośćmi byli Tamara RunyonRay Arell, którzy opowiedzieli jak wyglądały działania związane z przestawieniem tak dużej organizacji na nowe metody realizacji projektów.

Ciekawostką jest fakt iż Intel to nie tylko software a przede wszystkim hardware. Z tego co mówili prelegenci to mają przypadki użycia adaptacyjnych metodyk przez np. dział finansowy!

Prezentacja oraz odpowiedzi na pytania pokazały, że nawet tak duża firma ma bardzo podobne problemy z wprowadzaniem nowych metod działania jakie mają dużo mniejsze podmioty. Problemem jak zawsze jest nie ‘co’ jest zmieniane tylko ‘jak’. Pracownicy na każdym szczeblu obawiają się zmian co jest naturalną reakcją. Stąd też Intel przede wszystkim stawia na informowanie, przekonywanie i pracę u podstaw aby rozprzestrzeniać dobre praktyki. Pozwalają ludziom przekonać się samodzielnie i rozpocząć swoją własną przygodę z nowymi metodykami.

Ważne jest też to o czym zazwyczaj łatwo zapomnieć, aby pozwolić sobie i innym popełniać błędy. To one są źródłem nauki a nie spektakularne sukcesy. Rolą kadry zarządzającej jest zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeni do działania dla pracowników.

Na zakończenie coś, co wywarło przynajmniej na mnie bardzo duże wrażenie. Na pytanie o to co było największym problemem w wejściu na drogę agile, Ray bez wachania odpowiedział że to On był tym problemem. Wyjaśnił, że w ciągu 25 lat swojej pracy dla Intela był osobą odpowiedzialną za projektowanie i optymalizację obecnych, głównie waterfallowych, procesów produkcji. Aktualnie jest orędownikiem nowego podejścia.

Jak bardzo otwartą osobą trzeba być aby potrafić dokonać takiej transformacji. Życzę tego i sobie i innym menedżerom z branży :)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *