Jakich błędów mogliby uniknąć przedsiębiorcy?

Każdy właściciel firmy chce odnieść spektakularny sukces, ale nie każdy może się z niego cieszyć. Na drodze staje wiele przeszkód, które często są spowodowane działaniem samych przedsiębiorców. Czy któryś z tych błędów wygląda znajomo?

Błąd #1 – jesteś zbyt zajęty

Czy każdy przedsiębiorca powinien spędzać czas na żmudnym analizowaniu raportów zamiast skupieniu się na klientach i oferowanym im produkcie? Bycie szefem nie oznacza angażowania się we WSZYSTKO. To prosta droga do zahamowania rozwoju przedsiębiorstwa. Po to zatrudniasz wartościowych ludzi, abyś mógł delegować im zadania. Zaufaj im i pozwól się odciążyć. Sam jako szef skoncentruj się na kluczowych obszarach działalności swojego przedsiębiorstwa np. kwestiach finansowych.

Błąd #2 – pracujesz bez chwili wytchnienia

Nawet jeśli wydaje Ci się, że losy Twojego przedsiębiorstwa, pracowników, rodzin pracowników etc. leżą na Twoich zmęczonych barkach, nie oznacza to, że masz poświęcić tej pracy całe swoje życie. Dwa etaty to za dużo dla jednego człowieka, nawet szefa. Chcesz dawać doby przykład swoim współpracownikom? Zmęczony przełożony po 80-godzinnym tygodniu pracy nie będzie dla nich żadną inspiracją. Jak zamierzasz troszczyć się o firmę, skoro nie masz czasu zatroszczyć się o siebie?

Błąd #3 – wyolbrzymiasz sukcesy, ukrywasz porażki

Umniejszanie porażek nie sprawia, że one znikną. Podobnie nie ma sensu wyolbrzymiać czegoś, co w innym kontekście wcale nie jest spektakularne. Przykład? Lucas Carlson przywołuje prosty okrzyk entuzjazmu: Wszyscy użytkownicy mojego produktu go kochają! Świetnie, prawda? Ale zaraz, nie wspomniałeś, że tych szczęściarzy możesz policzyć na palcach. Bo tak naprawdę ilość zamówień na ten produkt, a w konsekwencji użytkowników, jest śladowa. Podobnie, co z tego, że Twój produkt ma wielu „fanów” skoro większość nie kwapi się do zapłacenia za niego? Nie chwal się wielkimi liczbami, które łatwo zdemaskować.

Błąd #4 – nie umiesz się skoncentrować

Przestań udawać, że jesteś w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby najróżniejszych grup klientów. Nie jesteś. Nie można być perfekcyjnym w każdej dziedzinie. Skoncentruj się na swojej grupie docelowej i to pod jej kątem zaplanuj budżet, swój czas oraz priorytety. Wyznaczanie sobie nowych celów jest co prawda kuszące i potrzebne. Nie oszukuj się jednak – dobry cel powinien być realny, o czym pisaliśmy już w jednym z poprzednich postów.

Błąd #5 – unikasz klientów

Jeśli opanowałeś już do perfekcji grę w chowanego ze swoimi klientami, gratulujemy. Na pewno będziesz mieć dużo czasu żeby cieszyć się ze swojego wątpliwego sukcesu – ci ludzie długo u Ciebie nie zostaną. Kiedy ostatnio rozmawiałeś ze swoimi klientami? Twarzą w twarz albo chociaż telefonicznie? Nie po to, aby coś sprzedać, ale by zacieśnić relacje. Posłuchać o potrzebach. Zadawać pytania i odpowiadać na nie. Tak naprawdę nie masz żadnej wymówki, aby trzymać się z dala od swoich klientów. Potrzebujesz ich, więc nie możesz się odizolować.

 Tytułowe pytanie pierwotnie pojawiło się w serwisie Quora: What are avoidable mistakes that first-time entrepreneurs make repeatedly? 30 odpowiedzi udzielił Lucas Carlson, CIO w CenturyLink i Craftsman Founder w AppFog.

[sc:blogmsp ]
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *