Jak zaistnieć z biznesem w mediach?

Public Relations to szeroka dziedzina, która obejmuje m.in. nawiązywanie relacji z przedstawicielami mediów. Jako właściciel przedsiębiorstwa pewnie zdążyłeś się już przekonać, że jeśli nie wyjdziesz z inicjatywą, mało kto dowie się o Twojej firmie. Co prawda, zadowoleni klienci mogą polecać Cię dalej, ale czy nie lepiej wziąć sprawy w swoje ręce?

Dlaczego warto pokazywać się w mediach?

Zakładam, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. I taki wizerunek powinien się Ciebie trzymać. Obecność w mediach pomoże Ci go upowszechnić i ugruntować. Zbudowanie swojego autorytetu będzie także pierwszym krokiem do wybicia się przed konkurencję. Już nie będziesz kolejną nieznaną firmą z morza podobnych. Będziesz Panią/Panem z telewizji, co od razu doda Ci respektu w oczach widzów czyt. potencjalnych klientów.

Jeśli nagrywasz reportaż, udzielasz wywiadu lub robisz cokolwiek innego, co skutkuje pokazaniem Ciebie i Twojej firmy szerokiej publiczności, nie zapomnij o jednej ważnej rzeczy. Na sprzedaż produktu przyjdzie czas później. Teraz masz kilka – kilkanaście minut na sprzedanie siebie. Pokaż, że Twoja praca jest Twoją pasją. Opowiedz o swoim biznesie, jak o czymś bardzo ważnym w Twoim życiu. Przekonaj czytelników/widzów, że świetnie znasz się na tym, co robisz. Że Twoja firma to nie tylko maszynka do zarabiania pieniędzy.

Taka postawa wzbudza zaufanie. Skąd klient, który Cię nie zna, ma wiedzieć, że warto z Tobą współpracować? Właśnie stąd, że poznał Cię z tej ludzkiej strony i jesteś dla niego bardziej przewidywalny.

Jak dotrzeć do mediów?

Zanim zaczniesz spijać medialną śmietankę, musisz się do tej telewizji, czy prasy jakoś dostać. Pomijam tutaj sytuacje, w których Twój brat/szwagier/sąsiad, który jest Ci winien przysługę tam pracuje. Większość śmiertelników musi dotrzeć do dziennikarza na własną rękę.

A konkurencja nie śpi. Na pomysł wysłania e-mailem informacji prasowej do znanej redakcji wpadło jeszcze pewnie kilkudziesięciu, jak nie kilkuset przedsiębiorców. DZIENNIE. Dziennikarskie skrzynki e-mailowe pękają w szwach. Większość z tych wiadomości pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego?

Dziennikarze nie opublikują u siebie tekstu, który ich nie przekona. Podobnie, jeśli mają wątpliwości co do jego oryginalności. Taka sama informacja prasowa w kilku portalach będzie słabo wyglądać, prawda? Szkoda jego i Twojego czasu na bezrefleksyjne kopiuj-wklej.

Zamiast tego postaw na personalizację. Nie startuj z grubej rury żądaniem opublikowania artykułu. Z dziennikarzem warto się najpierw zapoznać. Upewnić się, że jego obszar pracy pokrywa się z naszym. Wysyłanie newsów modowych do pani z redakcji biznes-pieniądze jest co najmniej nietrafione. Dziennikarz wie, że masz jakiś interes do niego. Wie, że ten tekst, który mu wysłałeś ma cichaczem wspierać Twoją firmę. W żadnym wypadku nie podlizuj się dziennikarzowi nieszczerymi pochwałami. Wszyscy lubimy, jak ktoś nas chwali, ale w mig wyłapujemy fałsz.

Dziennikarz też człowiek. Naprawdę. Nie gryzie, nie chce nas publicznie upokorzyć i zdyskredytować w oczach milionów Polaków zasiadających codziennie przez telewizorem. Ułatw mu pracę oferując dostęp do unikalnych i wartościowych treści. Nie bój się opowiadać o swoim biznesie. Każde wystąpienie traktuj jako inwestycję w wizerunek Twojej firmy.

Mieliście już okazję udzielać wywiadu? Albo byliście gościem w telewizji? Jakie są Wasze wrażenia?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *