Jak wygląda wdrożenie nowego pracownika w firmie z dobrym systemem CRM?

Przez pewien czas pracowałem jednocześnie w dwóch niezależnych od siebie firmach. Wśród wielu różnic, jak choćby zupełnie inne branże, dzielił je system CRM. To znaczy, jedna z nich go miała, druga nie. Żartuję, że można dostać rozdwojenia jaśni. Jednego dnia pracować według jednych zasad, drugiego zgodnie z innymi. Oceniając jednak ten czas, myślę że to olbrzymia szansa, która pozwoliła połączyć dobre cechy i praktyki obydwu podmiotów.

Jak wyglądała kwestia wdrażania nowego pracownika w różnych firmach?

W firmie z dobrze funkcjonującym CRM-em:
– struktura działalności firmy jest przejrzysta – pracownik widzi wynikanie z siebie kolejnych działań,
– pracownik widzi dotychczasową historię sprzedaży i kontaktów z klientem,
– przejście z jednego etapu sprzedaży do drugiego opisane jest w systemie, pracownikowi automatycznie generują się pytania i zadania kontrolne,
– pracownik widzi podobne, już zrealizowane projekty – wie, który ze współpracowników może udzielić mu więcej informacji,
– monitorowanie pracy odbywa się na bieżąco, współpracownicy widzą z czym nowy kolega ma największe problemy.

W firmie bez CRMu, w której cały proces obsługi klientów i projektów jest rozproszony (odbywa się poprzez maile, Excele i dokumenty papierowe):
– pracownik potrzebuje więcej czasu na odnalezienie się w strukturach firmy,
– pracownik na bieżąco, w czasie codziennej pracy, uczy się obsługi klientów i procesu sprzedaży,
– kolejne pomyłki pracownika są nieuniknione, wykrycie ich jest możliwe wyłącznie poprzez kontrolę,
– z czasem, gdy pracownik zdobędzie doświadczenie, dopiero w pełni zaczyna funkcjonować w firmie.

Czy wdrażanie nowej osoby w firmie bez CRM może być w ogóle wartościowe?

Zdecydowanie tak. Wszystkie te punkty wymagają czasu. Zaangażowania pracowników, którzy poświęcają swój czas i uwagę, ucząc nowego kolegę, czy koleżankę zasad pracy w nieznanym miejscu. Ta uważność i poświęcony czas przekładają się na relacje i późniejszą współpracę. Współpraca buduje zespół. Zespół scala firmę.

Z drugiej strony, wdrażamy system CRM i oczekujemy, że nowi pracownicy będą wiedzieli co mają robić. Automatycznie odnajdą się w realiach nowej firmy. Dbamy, by mogli płynnie przejść od możliwości sprzedaży do zrealizowanego projektu, bez potknięć i zawahania. To są dobre oczekiwania. Po to, między innymi, wdrażamy system CRM. Staramy się oszczędzić czas na przyuczaniu nowych  osób.

Na początku wspomniałem, że lubię łączyć pozytywne rozwiązania, których nauczyłem się w obydwu miejscach.

Prawdą jest, że szkoda marnować długich godzin na uczenie nowego pracownika struktury firmy i procesów w niej zachodzących. To wszystko może być przejrzyste i dostępne dla niego w jednym systemie CRM. Warto natomiast poświęcić uwagę nowemu pracownikowi, bo ma to szansę zaprocentować w formie świetnego, zintegrowanego zespołu. Czas zaoszczędzony na uczeniu bieżących rozwiązań, można przeznaczyć na kreatywne wspólne wymyślanie nowych usprawnień. Tym samym, czas poświęcony nowemu pracownikowi, może być czasem zainwestowanym w rozwój firmy. To natomiast stanowi dodatkowy walor wdrożenia dobrego systemu CRM.

Wysyłamy bezpłatne materiały dla kadry zarządzającej o tym jak skutecznie wykorzystać IT w biznesie

Wyślemy Ci najnowsze artykuły, case studies, porady
+ unikalne materiały tylko dla czytelników newslettera

Gwarantujemy 100% prywatności. Nie będziemy się dzielić Twoimi danymi.

Share Button

Polecam także: