Jak skutecznie promować firmę zdjęciami? Poznaj Instagram i Pinterest

Internet to miejsce, w którym doskonale widzimy, jak moda znana z realnego świata przenosi się do wirtualnego. Najpierw wszyscy mieli Naszą Klasę, teraz przenieśli się na Facebooka. Poza social mediami, które nastawione są na budowanie relacji z innymi ludźmi albo tworzenie społeczności wokół danej marki/produktu, coraz większe znaczenie odgrywają serwisy, w których to nie słowo jest najważniejsze.

Zdjęcia. Te, które są starannie wykonane (bądź wręcz przeciwnie) zwracają na siebie uwagę internautów. Nie trzeba wiele, aby kliknąć przycisk udostępnij i podzielić się z nim ze znajomymi. Wokół jakich portali kręci się obecnie internetowy świat?

W Polsce popularność zdobywają Instagram oraz Pinterest (naturalnie samych serwisów jest o wiele, wiele więcej). Wszystkie umożliwiają dzielenie się fotografiami czy innymi obrazkami. Można odszukać na nich inspirację, ale też podejść z marketingowej strony – z wymienionych portali korzysta wielu młodych ludzi. Tak wielu, że warto rozważyć obecność swojej firmy na jednym z nich.

Dla jakiej branży będą idealne? Przede wszystkim kulinarnej czy podróżniczej, bo w tym jest największe pole do fotograficznego popisu. Także zdjęcia z działu moda czy design świetnie sprawdzają się na tego typu serwisach. Na podanych stronach świetnie radzą sobie również zdjęcia związane z przygotowaniami do ślubu.

Instagram – marka w obrazach

Instagram to darmowa aplikacja mobilna, która może pochwalić się rosnącą liczbą aktywnych użytkowników. Jak przedsiębiorstwo może skorzystać z jego możliwości? Przede wszystkim warto zacząć od przemyślenia strategii obecności: jak stworzę spójny wizerunek marki przy pomocy zdjęć? Jak pokazywać produkty, aby społeczność nie odebrała tego jak zwykłą, nachalną reklamę? Warto nie ograniczać się jedynie do fotografii przedstawiających naszą działalność – na Instagramie można pokazać całą branżową „otoczkę” lub kadry z życia przedsiębiorstwa.

Co robić na Instagramie? Jak już mówiłam, typowe dodawanie zdjęć sprzedawanych produktów nie zostanie dobrze przyjęte. Co innego, gdy oprzemy to na kreatywnym rozwiązaniu, ciekawej konwencji – słowem, w interesujący sposób. Zdobycie zaciekawienia społeczności to pierwszy podpunkt do odhaczenia na instagramowej liście „to do”. Dodając kolejne fotografie, warto zadbać o ich przejrzysty opis – w tym celu można skorzystać z hashtagów, znanych także na Twitterze. Wybierz słowa, które najlepiej pasują do Twojego zdjęcia, ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo. Jak zmierzyć sukces? Jeśli stworzyłeś unikalny odnośnik (tag), który stał się popularny wśród społeczności, to niewątpliwie jesteś na dobrej drodze, a rozpoznawalność Twojej marki wzrasta.

Wybierając Instagram, możesz także jednocześnie udostępniać zdjęcia na Facebooku czy Twitterze.

instagram-udostępnianie-zdjęć-twitter-facebook-simply-measured

Aby dodać zdjęcia do aplikacji Instagram, korzystamy ze smartfonu. Można jednak wybrać profesjonalny aparat i dodać fotografie „podrasowane” przy pomocy programu graficznego. Sam Instagram oferuje także różnego rodzaju filtry, które pozwolą Ci lepiej wyeksponować fotografowany obiekt. Nie zapomnij, że wokół swojego profilu masz skupioną społeczność. Podobnie jak w przypadku innych mediów społecznościowych, dbaj o nawiązane relacje, odpowiadaj na komentarze i staraj się utrzymać kontakt. Na zakończenie – Instagram to nie miejsce, w którym zbudujesz cały wizerunek marki, ale na pewno dzięki niemu możesz go wzmocnić.

Pin it – win it

Pinterest to przedstawiciel social mediów, którego użytkownicy „przypinają” interesujące ich obrazki, dzieląc się nimi jednocześnie z pozostałymi korzystającymi z serwisu. To jedna z najpopularniejszych stron społecznościowych na świecie – w Polsce coraz więcej firm z niego korzysta, doczekał się również polskich odpowiedników. Serwis Pinterest, podobnie jak Instagram to świetne pole do popisu dla właścicieli przedsiębiorstw, którzy mogą się podzielić interesującymi zdjęciami. Także w jego przypadku pamiętaj, że dosłowne „przemycanie” własnych artykułów nie jest mile widziane.

Jako użytkownik możemy obserwować inne osoby korzystające z serwisu, udostępniać materiały oraz komentować je. Na bieżąco aktualizowane zdjęcia bezpośrednio z Pinteresta można publikować także na Facebooku oraz Twitterze. Kto jest główną siłą napędową serwisu? Z danych udostępnionych przez Ignite Social Media wynika, że aż 80% użytkowników stanowią kobiety. Jeśli więc obracasz się w branży typowo „męskiej” to możesz nie spotkać się z chętnym udostępnianiem opublikowanych przez siebie zdjęć.

Z raportu From Social To Sale dowiadujemy się, jaki wpływ na decyzje zakupowe ma wykorzystywanie social mediów przez przeciętnego użytkownika. Z zebranych danych wynika, że wśród użytkowników Pinteresta największą popularność zdobywają żywność oraz sklepy z wyposażeniem dla domu.

produkty-konsumenci-social-media-vision-critical

Na zakończenie

Pamiętaj, że dodając jedynie zdjęcia nie zbudujesz wizerunkowego sukcesu. Zadbaj o ich wysoką jakość oraz o konkretny przekaz – przypadkowe, nieudane fotografie nie wzbudzą zainteresowania. Zwróć uwagę, że jeśli raz, a dobrze sfotografujesz np. swoje produkty, to takie zdjęcia wykorzystasz przy wielu okazjach. Dodatkowo na serwisach takich, jak Instagram czy Pinterest możesz „podglądać” poczynania swojej konkurencji.

Rocket Studio życzy miłego fotografowania :)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *