Jak przyciągać i rekrutować talenty? Handbook space adepta

Są 2 rzeczy, które szczególnie lubię w mojej pracy: nasze poniedziałkowe śniadania oraz możliwość współpracy z młodymi, niezwykle ambitnymi ludźmi. Talent to chyba najlepsze słowo, które ich określa.  Nie mam żadnych wątpliwości, że w swoim życiu zajdą bardzo daleko.

Kiedy ja miałem 21 lat i rozpoczynałem dopiero swoją karierę zawodową, świat biznesu wydawał się dla mnie wielką tajemnicą. Jak rozpocząć, w jakiej firmie się zatrudnić, ile będę zarabiać, co będę robił, jak wygląda praca w biurze… Dużo pytań, niewiele odpowiedzi. Z jednej strony wydawało mi się, że wiem dużo: w CV wpisałem przecież wiele soczystych punktów, z drugiej przecież brakowało mi doświadczenia.

Młodzi duchem

Dziś jestem po drugiej stronie „barykady” i widzę jak te moje „wpisy w CV” nie miały praktycznie żadnego znaczenia przy realnych działaniach. Prawdziwą wiedzę i umiejętności zdobywa się z czasem, dotykając rzeczywistych problemów oraz podejmując decyzje, które nieraz mają bolesne konsekwencje. Czy więc w prawdziwym biznesie jest miejsce dla młodych? Absolutnie jest! Nie, nie chodzi tu o parzeniu kawy dla managementu. Młodzi mają coś, czego doświadczonemu wydze często brakuje: świeże spojrzenie, podważanie statusu quo, nieszablonowość, wysokie ambicje. Nie patrzą na ograniczenia (bo ich jeszcze nie widzą), tylko podejmują wyzwanie. Szczególnie wybuchową mieszankę stanowi team złożony z doświadczonej osoby i młodego ambitnego. Takie połączenie potrafi przynosić niesamowite efekty i może być bardzo korzystne dla firmy.

Aby to wszystko zagrało, jest jednak jeden kluczowy warunek. Do współpracy nie możesz zaprosić pierwszej lepszej osoby z ulicy. To nie zadziała. Musisz znaleźć prawdziwe nieoszlifowane talenty i wydobyć z nich to co najlepsze. To osoby, które mają odpowiednie predyspozycje, nastawienie, motywację, wartości. Nie muszą wiele umieć. To przyjdzie z czasem. Jak możesz znaleźć takie osoby?

Uczelnie to kopalnie talentów

„Panie, kiedyś to na studiach była tylko elita, nie to co teraz…”. Można oczywiście się zżymać na jakość kształcenia i studentów. Nie zmieni to jednak faktu, że dalej na uczelniach pojawia się grupa fantastycznych młodych osób. Przygotowują duże konferencje, realizują interesujące projekty, udzielają się w społeczności. Trzeba ich tylko umieć wyłowić z tłumu przeciętności. Nie da się tego zrobić, będąc daleko od tego, co robią. Jeśli chcesz znaleźć talenty na uczelni, musisz uczestniczyć w ich życiu. Świetnym sposobem jest wsparcie kół naukowych, współpraca z organizacjami studenckimi, dzielenie się wiedzą, prowadzenie prezentacji i szkoleń. Będąc blisko, szybko dostrzeżesz wybijające się i pasujące do Twojej firmy osoby.

Kultura i wartości

Kultura i wartości, czyli coś, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka, a może być chyba jednym z najważniejszych magnesów przyciągających pracowników do firmy. To coś, co nie tworzy się z dnia na dzień. To styl bycia firmy i pracy w niej. Komunikujecie się luźno, czy oficjalnie? Jakie wartości są dla Was najważniejsze? Jak bardzo jesteście elastyczni? Samoorganizacja, czy ciągła kontrola? Zaufanie, czy dupokrytki? Każda firma ma swoją unikalną kulturę i wartości. W dłuższej perspektywie nie da się jej ukryć – wieści o tym jak pracuje się w firmie X szybko się roznoszą.

Rekrutacja

Standardowa rekrutacja w przypadku szukania młodych talentów nie ma specjalnie sensu. Rozmowa o CV i testy wiedzy niewiele Ci powiedzą. Jakie doświadczenie i jaką wiedzą może mieć ktoś rozpoczynający swoją karierę? Nie ma nic, czego nie dałoby się szybko nadrobić w realnej pracy. Dużo lepsze wyniki daje sprawdzenie w boju predyspozycji rekrutowanego i szczera rozmowa o tym.

W Rocket Studio rekrutację na space adpeta (stażysta PM) prowadzimy w formie realnego problemu do rozwiązania (z elementami współpracy z naszym zespołem). Po jego wykonaniu wspólnie omawiamy efekty. W zadaniu nie chodzi o popisanie się wiedzą, ale sprawdzenie nastawiania, zaangażowania, umiejętności interpersonalnych. Dużo łatwiej jest nam wtedy sprawdzić, czy osoba pasuje do naszego zespołu i czy rzeczywiście drzemią w niej duże pokłady talentu.

Odpowiedzialność

Nie ma nic gorszego w pracy ambitnego człowieka niż monotonia i brak jakiejkolwiek odpowiedzialności. Młody talent oczywiście potrzebuje Twojego wsparcia i wiedzy, ale ważne dla niego są także samodzielne wyzwania i odpowiedzialność. To jedyna realna szansa na szybki rozwój. Oczywiście wysyłania stażysty na negocjację z kluczowym klientem może nie być najlepszym pomysłem, jednak rzucenie go od razu na głęboką (na jego poziomie) wodę i stopniowe poszerzanie zakresu odpowiedzialności może już zdać egzamin. Możliwość rozwoju, podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności ogromnie motywuje do pracy, często nawet bardziej niż aspekty finansowe.

A co jeśli odejdą?

Na końcu zawsze pojawia się pytanie – czy warto w ogóle inwestować w ludzi, czy warto szkolić, płacić za ryzyko przekazywania odpowiedzialności? a co jeśli odejdą? W odpowiedzi pozwolę sobie posłużyć się znaną anegdotką:

Dyrektor finansowy pyta szefa firmy: „Co jeśli zainwestujemy w naszych ludzi i odejdą?”
Szef odpowiedział: „A co jeśli tego nie zrobimy i zostaną ?!”

Nie ma nic złego w tym, że ludzie „wyrastają” z Twojej firmy. To nawet bardzo dobrze. To znaczy, ze dajesz im świetne możliwości rozwoju. Dobry pracownik zawsze będzie się rozwijał szybciej niż cała firma. Nie jest łatwo przyjąć informację o odejściu. Powiem więcej, zawsze pojawia się smutek (pierwszy raz dla mnie był naprawdę trudny). Tylko czy naprawdę chcesz blokować mu dalszą możliwość rozwoju? Jeśli cały czas byliście wobec siebie fair, taka osoba będzie najlepszą reklamą Twojej firmy.

Handbook space adepta

Warto przyciągać i rekrutować młode talenty. Ja osobiście uwielbiam współpracę z ambitnymi ludźmi i nie raz jestem zachwycony tym co niezwykle szybko są w stanie osiągnąć. Zrównoważenie doświadczenia i młodego talentu pozwala osiągać niesamowite rezultaty. Jesteś na to gotowy?!

Dla naszych rocketowych młodych talentów (nowych space adeptów i osób aspirujących do bycia nimi) przygotowaliśmy krótki handbook. Wprowadza on w nasze podejście do wspólnej pracy w Rocket Studio. Dzisiaj upubliczniamy go dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszam do czytania!

Spodobał Ci się Handbook? Pokaż, że transparentność ma znaczenie
i udostępnij go na FB, LinkedIn lub Twitterze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *