Jak prowadzić blog firmowy? 3 zasady poprawnego pisania w sieci

W poprzednim artykule przedstawialiśmy zalety prowadzenia bloga firmowego. To ciekawa forma komunikacji z klientem, a dodatkowo pozwala rozwinąć skrzydła podczas budowania wizerunku przedsiębiorstwa w sieci. Postawmy na różnorodne treści – zarówno merytoryczne, które przekazują naszym klientom praktyczne wiadomości, jak i te luźniejsze, w których odkrywamy naszą ludzką twarz. Poprzedni tekst odpowiadał na pytania, co pisać na blogu oraz jak często. Dzisiaj skupimy się na tym, jak przygotowywać teksty, które sprawią, że Wasi czytelnicy pozostaną u Was dłużej, a i Google nie ominie  tej strony.

Pomyśl o swoim czytelniku

Kim jest Twój czytelnik? Jakie ma oczekiwania wobec Twojego bloga? Czego Ty od niego oczekujesz? Odpowiedź na te pytania pomoże Ci zaplanować poszczególne posty. Dobierając stylistykę wypowiedzi do danej branży, zwiększasz swoje szanse na zakorzenienie się w jej strukturach. Inaczej rozmawia się z osobami, które są odpowiedzialne za swój własny biznes, a inaczej z osobami, których prowadzenie firmy w ogóle nie interesuje, prawda? Dowiedz się, jakie są oczekiwania czytelników, do których kierujesz swojego bloga, a następnie wprowadź je do swojego kalendarza postów.

Jeśli Twój blog firmowy jest źle prowadzony, na pewno będziesz to wiedział. Gdy przeczytasz swoją notkę i nie będziesz w stanie ocenić jej przydatności dla czytelników, to lepiej jest nie zamieszczać takiego wpisu. Zdarzają się lepsze i gorsze momenty w przypływie weny, ale profesjonalny blog to Twoja wizytówka w sieci – nie zaśmiecaj go słabymi postami.

Zadbaj o formatowanie tekstu

Przygotowując artykuł w Wordzie po skopiowaniu go i wklejeniu na stronę (np. WordPress) na pewno zauważysz, że tekst nie jest odpowiednio sformatowany. Lepiej czyta się wypowiedzi, które są po prostu zadbane. Mikroskopijne literki, korzystanie w kolejnych akapitach z różnych opcji wyrównywania tekstu czy nagminna pasja kolorowania kolejnych zdań mogą skutecznie zniechęcić do czytania nawet poprawnego merytorycznie artykułu.

Aby tekst był przejrzysty, warto zadbać o podzielenie go na spójne akapity poprzedzone konkretnymi nagłówkami. Dzięki temu czytelnik nie stanie przed ścianą słów, które trudno ogarnąć wzrokiem, a co dopiero przeczytać i pokładać sobie w głowie. Podobnie pomaga wykorzystanie punktorów, dzięki którym łatwo wyciągnąć z artykułu najważniejsze wiadomości.

Tekst powinien mieć wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie – to prosta zasada znana już ze szkoły podstawowej, jednak nie wszyscy o niej pamiętają. Łatwiej czytać post, który posiada interesujące wprowadzenie (pamiętaj, że to na jego podstawie czytelnik zadecyduje o tym, czy pozostanie dłużej na stronie), a następnie jego szersze omówienie. Celna puenta w ostatnim akapicie również jest mile widziana – podsumuje naszą pracę i pozwoli internaucie spiąć cały artykuł jedną klamrą.

Twórz unikalne treści

Blog można wykorzystać do pozycjonowania firmowej strony internetowej. Pisanie bloga tylko pod kątem SEO nie będzie skuteczne – czytelników nie przyciągną poupychane słowa kluczowe i treść napisana bez ładu i składu. Jak zatem skutecznie wykorzystać blog firmowy do promowania swojej marki w Internecie? Przede wszystkim należy go zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek oraz regularnie uzupełniać o UNIKALNE treści. Słowo unikalne jest tu kluczowe, ponieważ nawet najpiękniejsze notki nie zapiszą się jako nasz sukces jeśli… nie będą nasze. Bieżące aktualizowanie bloga firmowego to dla Google sygnał, że coś się dzieje na naszej stronie.

Jeden blog, wiele możliwości

Blog firmowy to idealne miejsce do pokazania klientom, jak wygląda Twoje przedsiębiorstwo od kuchni. Niezależnie od tego, jaką przyjmiesz strategię pisania go, nie zapominaj, że poza ułatwieniem kontaktu z odbiorcami Twoich produktów czy usług, to także cenne miejsce do budowania swojej pozycji w Internecie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *