Jak promować małą firmę na YouTube? Załóż vloga!

Serwis YouTube powstał na początku 2005 roku. Od tego czasu stanowi najpopularniejszą platformę internetową do oglądania i udostępniania materiałów video. To globalne forum wymiany filmów i przesłania interesujących treści – do serwisu mają dostęp mieszkańcy 61 krajów. Youtube to także miejsce do udostępniania materiałów reklamowych – co miesiąc odwiedza go ponad miliard użytkowników. Z danych przedstawionych przez serwis wynika, że co minutę trafia na niego 100 godzin filmów. Łatwo sobie wyobrazić, że stanowi łakomy kąsek wśród właścicieli firm zainteresowanych promowaniem swojej marki w Internecie. Czy warto mieć firmowe konto na YT (vloga)? Czy na YouTube można znaleźć klientów? Jak przyciągnąć uwagę użytkowników portalu?

Pierwsze kroki

Aby złożyć swoje konto (kanał) na YouTube, należy wcześniej zalogować się w usłudze Google, ponieważ są one ze sobą powiązane. O tym, dlaczego warto mieć Google Plus, mogłeś przeczytać w jednym z poprzednich artykułów. Na Twoim profilu będą widoczne wszystkie filmy, które prześlesz do serwisu. Jeśli spodobał Ci się kanał innej firmy lub osoby, kliknij Subskrybuj. Wówczas nie ominie Cię żadna nowość. Tak prezentuje się oficjalny profil YouTube:

yt

Filmy, które zostaną umieszczone mogą być komentowane przez użytkowników serwisu YouTube. Pamiętaj, że nie wszystkie opinie, które się pojawią będą pozytywne – staraj się na bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania zawarte w komentarzach. Autorzy filmów mogą korzystać również z dodawania tagów oraz kategorii, które znaczenie ułatwiają wyszukiwanie interesujących materiałów. Każde video może zostać uzupełnione o napisy. Dodatek jest opcjonalny, ale warto się na nad nim zastanowić, gdy planujemy dotrzeć do osób,nieposługujących się językiem, w jakim został nagrany film.

Dlaczego warto promować firmę na YouTube?

Materiały video są chętnie udostępniane przez użytkowników Internetu. Nie od dziś wiadomo, że chwytliwy film może szybko rozprzestrzenić się także poza granicami kraju, w jakim został stworzony. Marketing wirusowy (viral marketing) to ciekawe działanie polegające na „wypuszczeniu” do sieci na tyle interesującej treści, że praktycznie to sami internauci generują jej ruch w swoim gronie. Wędrujące informacje zakorzeniają w odbiorcach świadomość danej marki – o to Ci chodzi, prawda?

Przygotuj dobry materiał filmowy

Jak przygotować dobre video na YouTube? Przede wszystkim należy pamiętać, że w przeciwieństwie do telewizji popularność mogą zdobyć tam także niskobudżetowe materiały. Użytkownicy serwisu chętniej dzielą się takimi treściami niż np. tradycyjnymi reklamami znanymi ze szklanego ekranu. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czego szukają internauci? Na YouTube królują materiały rozrywkowe albo informacje. To, co wybierzemy zależy od naszych możliwości: jakim sprzętem do nagrywania dysponujemy, jaki mamy budżet i wreszcie: co tak naprawdę chcemy pokazać? Uwaga – wykorzystując podkład muzyczny, należy zorientować się w kwestii przypisanych mu praw autorskich.

Dobry scenariusz filmu to pierwszy krok do sukcesu. Sam wiesz najlepiej, że jeśli dany materiał nie zainteresuje Cię w ciągu kilku sekund, szybko porzucasz go na rzecz innego. Przyciągnięcie uwagi internauty to trudna sztuka – widzowie mają mnóstwo możliwości wyboru. Postaraj się nie używać wprost konkretnych reklam: zwroty „koniecznie to kup” itp. na pewno nie wywołają entuzjazmu Twoich widzów. Nieudolnie wprowadzony product placement, czyli lokowanie produktu może narazić Cię na śmieszność w oczach internautów, a nie o taką promocję Ci chodzi.

Uważasz, że Twoja branża nie ma racji bytu na YouTube, bo będzie za mało interesująca dla internautów? Przekonaj się, że jest inaczej – pewien sklep z asortymentem budowlanym ma już niemal 11 mln odsłon. Swój sukces opiera na filmach „how to”, czyli prezentujących różne rozwiązania np. jak układać kostkę brukową? Jak widać, można i z takiej branży wyjść obronną ręką.

Kilka słów o pozycjonowaniu

Dlaczego warto zadbać o pozycjonowanie kanału i filmów na YouTube? Przede wszystkim dlatego, że to druga po Google wyszukiwarka internetowa – twórcom serwisu na pewno zależy, aby jego użytkownicy trafiali na wartościowe treści. Pierwszym z promowanych elementów jest tytuł – warto w nim umieścić słowa kluczowe i zadbać, aby odzwierciedlał treść materiału (np. poradniki: „Jak zrobić…?”, „Jak można…?”). Kolejnym elementem jest opis video – jego początek pojawia się na stronie z wynikami wyszukiwania. Słowa kluczowe, których poszukuje użytkownik są tam pogrubione. Istotnym wskaźnikiem jest także ilość wyświetleń – naturalnie, im więcej odsłon filmu, tym wyżej pojawia się w wynikach wyszukiwania. YouTube umożliwia także płatne promowanie filmów.

Zamiast zakończenia

Zwróć uwagę na pozorne drobiazgi – wybierz wyraźną i zachęcająco miniaturę filmu. Pamiętaj także, że YouTube to szeroka społeczność – bądź jej aktywnym uczestnikiem. Komentuj, udostępniaj, daj się poznać w oczach odbiorców. Nawiązywanie relacji zawsze procentuje.

Rocket Studio życzy sukcesów podczas nagrywania pierwszego video! :)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *