Jak promować firmę w social mediach? Podsumowanie

W ciągu ostatnich kilku tygodni mogliście poczytać na naszym blogu o najpopularniejszych serwisach społecznościowych, które mogą pomóc Waszej firmie zarówno w zdobyciu nowych klientów, jak i podtrzymaniu zainteresowania obecnych. Przekonaliśmy się, że nie każda marka musi być obecna we wszystkich dostępnych przedstawicielach social mediów. W tym przypadku zdecydowanie przeważa jakość nad ilością – 2-3 starannie prowadzone profile sprawdzą się lepiej niż 10 aktualizowanych raz na pół roku. Media społecznościowe to bezpłatne (jeśli nie korzystamy ze sponsorowania aktualności) narzędzia, które umiejętnie wykorzystane pozytywnie wpłyną na wizerunek naszej firmy w Internecie, a dodatkowo przełożą się na jej lepszą widoczność w wyszukiwarce Google.

Który serwis dla kogo?

Facebook

Najpopularniejszy portal społecznościowy, niekwestionowany lider gromadzący najwyższą liczbę użytkowników. Można znaleźć na nim strony praktycznie z każdej branży. Pozwala na budowanie społeczności wokół marki i łatwy kontakt z fanami poprzez system komentarzy i możliwości odpowiedzi na nie. Idealny do udostępniania chwytliwych materiałów czy informowania np. o rabatach przeznaczonych specjalnie dla użytkowników portalu. Niestety Facebook nie pozostaje bez wad – nieustannie poprawiane algorytmy nie przekładają się na lepszą widoczność postów. Obecnie najlepiej widoczne są posty tekstowe, bez grafiki czy linków. Kto wie, jak długo to się utrzyma?

Google Plus

To portal twórców najbardziej rozpoznawalnej wyszukiwarki na świecie – Google. Jej renoma co prawda sprzyja budowaniu społeczności, jednak niezaprzeczalnie korzysta z niego mniej użytkowników niż z dzieła Zuckerberga. Z jednej strony to poważna wada – skoro jest tam mniej osób, to jest także mniej potencjalnych klientów. Z drugiej strony spora zaleta, ponieważ G+ może okazać się potencjałem, który odpowiednio wykorzystany przyniesie długofalowe skutki, zaczynając od lepszej pozycji w rankingu Google.

Twitter

Ćwierkanie na Twitterze jest popularne zwłaszcza wśród dziennikarzy i polityków. Dlaczego? Ponieważ to idealne narzędzie do personal brandingu, czyli budowania osobistej marki. W krótkich, 140-znakowych postach można umieścić w zasadzie jedynie najważniejsze informacje – na inne po prstu nie będzie miejsca. Warto korzystać z Twittera, aby nawiązywać bezpośrednie relacje. Udostępnianie tweetów nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce, ale za parę miesięcy/lat kto wie, co się wydarzy?

YouTube

Lider wśród serwisów umożliwiających udostępnianie i oglądanie materiałów video – zaczynając od reklam, na całych filmach kończąc. Stworzenie naprawdę dobrego materiału zapewni nam, że nie poświęcimy wiele czasu na rozpowszechnianie go. Zrobią to za nas użytkownicy YouTube, którzy chętnie dzielą się kreatywnymi i niekonwencjonalnymi filmikami. Nie trzeba profesjonalnego sprzętu czy zawodowego reżysera, aby stworzyć doby viral.

LinkedIn/Goldenline

Oba portale to idealne miejsca do nawiązywania biznesowych kontaktów. Sylwetki profesjonalistów, branżowe rozmowy w licznych grupach dyskusyjnych oraz rzetelne artykuły sprawiają, że to serwisy często odwiedzane przez pracodawców szukających nowych osób do swoich zespołów. To szczególnie wartościowy sposób na budowanie pozytywnego wizerunku w Internecie. Zamiast lekkich i żartobliwych postów mamy tutaj konkretne wiadomości z pierwszej ręki oraz system przydatnych rekomendacji.

Pinterest/Tumblr/Instagram

Instagram to popularna aplikacja mobilna pozwalająca dzielić się zdjęciami. W przeciwieństwie do Facebooka, nie ograniczają go żadne algorytmy – fotografie docierają do każdego subskrydenta. Jeśli zaciekawisz ich swoimi plikami, na pewno podadzą je dalej. Nawet przy niedużym budżecie możesz osiągnąć dobre rezultaty. Instagram, podobnie jak Tumblr czy Pinterest jest idealny w branżach, w których stawia się na efekty wizualne. Design, kulinaria, moda – skuś zdjęciem swoich odwiedzających. Pamiętaj jednocześnie o podawaniu autora fotografii, jeśli nie wykonałeś jej samodzielnie.

Podsumowanie

Wykorzystując media społecznościowe w swojej firmie, pamiętaj, że nie służą one do jednostronnej komunikacji. Pozwól swoim klientom mówić – nawet, jeśli nie zawsze zgadzasz się z ich opinią. Social media przekazują Ci ogromny potencjał – od Ciebie zależy, czy wykorzystasz go na angażowanie odwiedzających oraz poznawanie ich opinii, czy wręcz przeciwnie – poprowadzisz profile praktycznie tylko dla siebie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *