Jak dotrzeć do właściwych osób? O tworzeniu reklamy na Facebooku

W poprzednim wpisie zastanawialiśmy się, jak wystartować z prowadzeniem firmowej strony na Facebooku. Lista korzyści, jakie przynosi obecność w mediach społecznościowych jest imponująca: zaczynając od dotarcia do szerszego grona klientów, poprzez angażowanie swoich odbiorców, na szerokiej promocji marki kończąc. Założenie profilu to jednak nie wszystko – aby przynosił spodziewane rezultaty, trzeba włożyć w niego nieco pracy. Dwa ważne aspekty: prowadzenie strony oraz reklama na Facebooku to temat dzisiejszego artykułu.

Jak prowadzić fanpage?

Strona na Facebooku to Twoja wirtualna wizytówka. Z pewnością masz pod ręką taką papierową – jest zadbana, czytelna i czysta, prawda? Podobnie powinien wyglądać Twój fanpage. Tyle teorii wystarczy, ponieważ w praktyce często okazuje się, że utrzymanie strony w należytym stanie wymaga trochę pracy. Gotowy?

Social media opierają się na bezpośredniej relacji z klientem – odbiorcą firmy. Bywa, że te relacje są bardziej bezpośrednie niż byśmy chcieli. W końcu nie wszyscy nas kochają i zdarza się, że posługując się niewyszukanym słownictwem wyrażają swoje niezadowolenie wobec naszych usług. Jak sobie z tym radzić?

Najprostsza możliwość – regularne kasowanie nieprzychylnych komentarzy. Na pewno nie możesz sobie pozwolić na wulgarne wyrażenia czy inne treści, które nie powinny pojawiać się publicznie. Są jednak sytuacje, w których pomimo „poprawnego” toku wypowiedzi, temat dyskusji schodzi na nieprzychylny dla Ciebie obszar. Jak sobie z tym radzić?

Warto na bieżąco odpowiadać na wszystkie zadane pytania (także niewygodne) – odkładanie na później odpowiedzi nie spowoduje, że osoba o nich zapomni. Wręcz przeciwnie – widząc, że reagujesz na inne komentarze, a te trudne sukcesywnie omijasz, zirytuje się jeszcze bardziej. Nie ignoruj nikogo. Nawet jeśli nie masz pod ręką konkretnej odpowiedzi, zapewnij swojego fana, że o nim pamiętasz i że udzielisz tej odpowiedzi nieco później. Postaraj się o tym nie zapomnieć:)

Stworzenie zaangażowanej społeczności to proces, który nie skończy się w ciągu jednego dnia. Cierpliwości – z czasem przyjdzie porozumienie pomiędzy Tobą a Twoim klientem. Pamiętaj, że Facebook to tylko platforma, która umożliwia wirtualny kontakt. Pozwól znaleźć się także poza nim – udostępnij swoim odbiorcom dane telefoniczne czy mailowe.

Jak promować swój fanpage?

Reklama na Facebooku jest dla Ciebie, jeśli chcesz zachęcić użytkowników portalu do polubienia Twojej strony. Możesz także promować pojedyncze, szczególnie wartościowe posty. Atutem korzystania z kreatora reklam jest możliwość jasnego określenia grupy docelowej. Dzięki temu nasza strona trafi do tych osób, które są nią faktycznie zainteresowane. Możesz wybrać miejsce, płeć, wiek, polubienia i zainteresowania, status związku oraz pracę i wykształcenie grupy docelowej.

Jak zabrać się za przygotowanie pierwszej reklamy? To proste narzędzie przygotowane przez Facebook krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces. Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć jest: czego oczekuję od swojej reklamy? Portal przygotował kilka wariantów odpowiedzi – zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Czy zależy Ci na nowych fanach? A może organizujesz wyjątkowe wydarzenie i chcesz, aby przyszło na nie sporo osób?

Ile to kosztuje? Cena Twojej reklamy na Facebooku jest tak naprawdę zależna od Ciebie.  Możesz wybrać budżet całkowity albo tylko na jeden dzień. Są także dwa dostępne modele: CMP (koszt tysiąca wyświetleń) lub CPC (kosz kliknięcia). Zapłacisz tylko za uzyskane kliknięcia lub wyświetlenia i tylko do ustawionej przez Ciebie wysokości budżetu.

Facebook przygotował także przewodnik po narzędziu do tworzenia reklam – warto do niego zajrzeć, aby uzyskać więcej informacji.

Dodatkowa wskazówka

Domyślny adres fanpage’a na Facebooku składa się m.in. z długiego ciągu cyfr, trudnego do zapamiętania dla odwiedzających go osób. Jeśli Twoja strona społecznościowa uzbiera 25 polubień (fanów) możesz zmienić jej adres na krótszy, wybrany przez siebie.
Nowo wybrany adres powinien być związany z nazwą Twojego przedsiębiorstwa albo produktu, który promujesz. Krótszy adres sprawdzi się podczas reklamowania swojego fanpage’a na materiałach promocyjnych: broszurach czy wizytówkach.

Masz wątpliwości?

Mam nadzieję, że dwa artykuły na temat Facebooka dostarczyły Ci praktycznych porad związanych z rozpoczęciem prowadzenia własnej strony w social media. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać.  Za tydzień kolejny artykuł o wykorzystywaniu social media w promowaniu marki – spodziewaj się sporej dawki praktycznej wiedzy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *