IT w służbie rekrutera

Przeprowadzenie skutecznej rekrutacji nie wymaga dużego wsparcia technologicznego. Baza to możliwość stworzenia dokumentu tekstowego (ogłoszenia trzeba napisać), program pocztowy (spływ aplikacji), telefon (komunikacja z kandydatami) i kalendarz (nadzór nad terminami). W oparciu o ten zestaw narzędzi doskonale radzi sobie znakomita większość firm – o ile oczywiście rekrutują mało, rzadko i nie mają większych trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy. W momencie, gdy ta charakterystyka zaczyna się mijać z prawdą, kroki mocodawców zaczynają zmierzać ku dostawcom rozwiązań IT wspierających zarządzanie rekrutacjami.

Ideą przyświecającą twórcom rozwiązań ATS (applicant tracking system) jest słuszne założenie, że procesy rekrutacyjne to, jak sama nazwa wskazuje, procesy jak wiele innych w organizacji. I podobnie, jak inne działania w firmie (logistyka, sprzedaż, zarządzanie), można je przyspieszyć i usprawnić dzięki wprowadzeniu rozwiązań IT.

Kiedy warto wdrożyć platformę rekrutacyjną?

Wizja wdrożenia w firmie platformy rekrutacyjnej pojawia się zazwyczaj ze wzrostem – wielkości firmy, zasięgu terytorialnego, liczby prowadzonych rekrutacji, czy osób bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych w procesy rekrutacyjne. System ATS automatyzuje administrację pozwalając pracownikom skoncentrować się na działaniach wprost prowadzących do wyłonienia najlepszego kandydata (spotkania i weryfikacja kompetencji w miejsce przeglądania dziesiątek aplikacji, pisania maili i przerzucania papierowego cv z biurka na biurko). Cennego wsparcie dostarczają moduły odpowiedzialne za tworzenie statystyk (przejrzyście i funkcjonalnie opracowane w http://www.traffit.com/) pozwalających na analizę prowadzonych działań, a tym samym na lepsze wykorzystanie czasu pracowników i wydatkowanych pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę przy wdrożeniu?

Analizując oferowane na rynku rozwiązania warto zwrócić uwagę na ich dostępność online (np. http://erecruiter.pl/) uwalniającą rekrutera od biurka i pozwalającą na pracę w dowolnej lokalizacji przy wykorzystaniu różnego sprzętu (laptop, smartfon, tablet). Przy czym nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa danych osobowych (zabezpieczenia zgodne z wymogami GIODO), co zazwyczaj sprowadza się do możliwości nadawania ograniczonych uprawnień dostępu do poszczególnych funkcjonalności systemu i zawartych w nich danych. Wreszcie powiązanie z pocztą i kalendarzem ułatwia monitorowanie komunikacji z kandydatami i udzielanie im informacji o ich losach w rekrutacji poprzez automatycznie generowane spersonalizowane maile.

Platformy rekrutacyjne są oferowane jako samoistne narzędzia, ale bywają też jednym ze elementów większych systemów, które kompleksowo wspierają zarządzanie procesami HR w organizacji. Takim rozwiązaniem jest produkt Combidaty (http://www.combidata.pl/OfertaEduportal), w którym znajdziemy funkcjonalności ułatwiające pracę nad kompetencjami pracowników poprzez oceny pracownicze, szkolenia czy opisy stanowisk pracy.

Korzyści z wdrożenia narzędzi IT przy rekrutacji

Atutów przemawiających za wdrożeniem narzędzi IT wspierających procesy rekrutacyjne jest wiele, ale firmy z nich korzystające wskazują na te mniej oczywiste. Baza kandydatów może okazać się bezcennym zasobem, gdy potrzebujemy pracownika „od zaraz” i nie ma czasu na publikację ogłoszeń i czekanie na spływ aplikacji. Wówczas sięga się do osób, które wcześniej wykazały zainteresowanie pracą w firmie, ale z różnych względów nie zostały zatrudnione. Jeszcze istotniejsza jest rola bazy w stanie permanentnego niedoboru kompetentnych pracowników – tutaj ukłon do branży IT, w której z dużą uwagą podchodzi się do każdego kandydata zainteresowanego pracą w danej firmie. I choć poszczególne osoby w przeszłości mogły nie spełniać wymagań rekrutacyjnych, to z czasem warto do nich wrócić i sprawdzić, jak zmieniły się ich kompetencje i sytuacja zawodowa. Baza znacznie ułatwia pracę z „historycznym” materiałem rekrutacyjnym.

Żaden system nie zastąpi doświadczonego specjalisty, ale dobra platforma rekrutacyjna może „robić” wiele rzeczy za rekrutera. A w czasach szybko pojawiających się i równie szybko umykających szans biznesowych umiejętność skutecznego, sprawnego i możliwie taniego pozyskiwania utalentowanych pracowników może budować przewagę konkurencyjną i decydować o sukcesie firmy.

for all the

Wysyłamy bezpłatne materiały dla kadry zarządzającej o tym jak skutecznie wykorzystać IT w biznesie

Wyślemy Ci najnowsze artykuły, case studies, porady
+ unikalne materiały tylko dla czytelników newslettera

Gwarantujemy 100% prywatności. Nie będziemy się dzielić Twoimi danymi.

Share Button

Polecam także: