Gdzie szukać wartościowych konferencji?

Będąc osobą ciekawą nowych technologii, sposobów prowadzenia projektów, zarządzania firmą – mamy wiele możliwości zdobycia wiedzy.
Są blogi eksperckie, specjalistyczna prasa, indywidualne rozmowy z pasjonatami oraz spotkania i konferencje branżowe. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie właśnie tego ostatniego pomysłu.

Jak znaleźć konferencję, by czerpać z niej wiedzę oraz przyjemność?

1) Obecnie w każdym większym mieście działają lokalne Parki Naukowo –Technologiczne, Inkubatory Przedsiębiorczości, Akceleratory Biznesu czy Biura Co-workingowe. Każdy z tych podmiotów prowadzi swoją stronę internetową oraz profil na facebooku. Część wydarzeń, organizowanych przez te ośrodki, z założenia ma mieć kameralny charakter. Oznacza to wyłącznie tyle, że nie są one mocno reklamowane – wstęp zazwyczaj jest wolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

2) Coraz większą popularnością cieszy się również platforma evenea.pl . Pomaga ona organizatorom przeprowadzić uporządkowane zapisy na oferowane wydarzenia. Wśród mało interesujących, co miesiąc namiętnie odnawianych wydarzeń, można znaleźć prawdziwe perły. Oprócz opisu, znajdziemy tutaj informację o ewentualnej odpłatności (możliwość zapłacenia poprzez platformę), dostępności miejsc i adresie spotkania. To prawda, że są to klasyczne elementy każdego ogłoszenia. Tutaj jednak zebrane są one w jednym miejscu i co najważniejsze, podane w przystępny sposób.

3) Skoro konferencje mogą być organizowane przez centra i biura związane z wykonywaniem pracy, tym bardziej mogą być organizowane przez kluby, towarzystwa i inne organizacje o charakterze biznesowym. W Trójmieście możemy mówić np. o Pomorskim Klubie Biznesu czy Pracodawcach Pomorza. Wydarzenia organizowane przez te podmiotu odbywają się w różnych lokacjach i z założenia przybierają czasami mniej formalny charakter. Najłatwiej dowiedzieć się o nich, będąc zapisanym do grupy mailingowej oraz newslettera danej organizacji. Jeśli do uczestnictwa zaprosi nas obecny członek takiego Klubu, będziemy mogli wziąć udział w jednym/dwóch spotkaniach bez konieczności uiszczenia opłaty członkowskiej.

4) Każde większe miasto posiada portal internetowy będący skarbnicą wiedzy, o tym, co dzieje się lokalnie. Mówiąc otwarcie – wiedzy wszelakiej. Dlatego tak istotne jest, aby precyzyjnie ustalić kryteria wyszukiwania. Jeżeli zbiór ogłoszeń posiada możliwość filtrowania wyników, otrzymujemy dodatkowe narzędzie do wyszukania interesujących nas wydarzeń. Co więcej, organizatorzy dużych konferencji dbają również o zdobycie patronatu mediów. Wiąże się to często z oddzielnym, obszernym artykułem nt. organizatorów wydarzenia, prelegentów czy planowanej liczbie uczestników.

5) Jeżeli interesuje nas konkretne zagadnienie, temat – prawdopodobnie słyszeliśmy również o specjalistach z tej dziedziny. Zasubskrybowanie profilu FB, twittera oraz innych mediów społecznościowych „naszych” potencjalnych prelegentów, pozwoli nam dowiedzieć się o wydarzeniach, w których zamierzają oni wziąć udział lub które polecają, jako wartościowe. Ponadto, jeśli wyczekiwany przez nas prelegent, choćby enigmatycznie poinformuje np. na swoim profilu, że za dwa miesiące przyjeżdża do naszego miasta – może to oznaczać planowane ( jeszcze publicznie nieogłoszone) wydarzenie, na którym będzie się prezentował. Może to również oznaczać prywatną wizytę tej osoby, ale to oczywiste.

Postępowanie wg wskazanych punktów pozwoli nam wyszukać konferencje oraz spotkania, związane z interesującym nas zagadnieniem. Kolejnym krokiem będzie selekcja tych wydarzeń.

Jeśli nie mamy możliwości uczestniczenia we wszystkich spotkaniach, to które powinniśmy wybrać?
Oceniając wartość i przydatność konferencji czy spotkań, coraz częściej myślę nie tylko o tym, ile wiedzy z niej wyniosłem, ale również, jak czułem się jako jej uczestnik. Szczególnie mocno zaś cenię tych organizatorów, którzy dbają o możliwość networkingu pomiędzy uczestnikami. Te elementy można ocenić dopiero z pewnej perspektywy. Natomiast myślę, że każdy jest w stanie poczuć, czy na danym wydarzeniu – pomiędzy organizatorami, prelegentami i uczestnikami – zachowane było partnerstwo.

Share Button

Polecam także: