Daj się polubić – znajdź swoich klientów na Facebooku

Jeśli nie ma czegoś w Google, to nie istnieje. Ile w tym prawdy? Rozwój Internetu może przyprawić o zawrót głowy. To cenne źródło informacji z praktycznie każdej dziedziny życia,  zaczynając od codziennych drobiazgów, na skomplikowanych narzędziach kończąc. Szybko, bezpłatnie i zawsze pod ręką. Czy wśród wachlarza możliwości dostępnych dla internautów można odnaleźć i Twoją firmę? Nie tylko duże i znane przedsiębiorstwa powinny troszczyć się o swój wizerunek w sieci. Także małe zakłady działające na poziomie lokalnym. Coraz więcej osób zamiast wertować grubą książkę telefoniczną, dostępu do usługodawców szuka w Internecie. Czy pozwolisz się w nim odnaleźć?

Czym są media społecznościowe?

Media społecznościowe (ang. social media) to potęga współczesności – pozwalają na bezpośrednią komunikację i publikowanie przygotowanych przez siebie treści: newsów, zdjęć czy video. Poza zupełnie prywatnymi pogaduszkami to szerokie pole do wymiany opinii wśród internautów. Który produkt jest najlepszy? Kto jest liderem w danym sektorze usług, a kogo lepiej unikać? Która firma zasługuje na miano rzetelnej? To tylko niektóre pytania jakie zadają sobie uczestnicy internetowych dyskusji.

Fenomen Facebooka

Niewątpliwie Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy, który na stale zadomowił się w naszym życiu. Uruchomiony w 2004 roku przez kilku studentów Harvardu z Markiem Zuckerbergiem na czele szybko okazał się strzałem w dziesiątkę. Popularny na całym świecie, także i w Polsce może pochwalić się ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników (dane z serwisu Socialbakers). Obranie dobrej strategii obecności w social media jest kluczem zapewniającym powodzenie zarówno przedsiębiorstwa, jak i jego klienta. Zatem jak kierować swoimi działaniami na Facebooku, aby przyniosły zamierzony efekt?

Zalety prowadzenia fanpage’a

Własną stronę na Facebooku warto prowadzić z kilku powodów. Przede wszystkim to darmowe narzędzie do skutecznej promocji w Internecie. Z jego obsługą poradzi sobie nawet komputerowy laik – tworzenie własnej społeczności wokół oferowanego produktu czy całej marki jest co prawda pracochłonne, ale efektywne. Umożliwia dotarcie do szerokiego grona klientów – zarówno obecnych, jak i tych, którzy być może w przyszłości dołączą do tego grona. Udostępniane interesujących treści wzmaga zaangażowanie internautów – ci chętnie dzielą się ciekawymi newsami ze swoimi znajomymi. Fanpage to pole do wymiany opinii i komentarzy na temat produkty czy usługi. Portal Facebook umożliwia również korzystanie z reklam, przekierowujących bezpośrednio do strony internetowej.

Lubię to!

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć jest stworzenie własnej strony na Facebooku (fanpage). Użytkownicy portalu wyrażają swoje przywiązanie do danej marki poprzez zostanie jego fanem – polubienie będące konsekwencją kliknięcia Lubię to. To, że dana osoba zdecydowała się na ten krok, dodała komentarz na stronie czy weszła w inną interakcję, wyświetla się w aktualnościach widocznych dla jej znajomych – przekłada się to na naturalny system rekomendacji. Założenie strony na Facebooku jest bezpłatne – od nas zależy, jaką popularność osiągnie. Fanpage to dobre miejsce na wyjaśnianie wątpliwości klientów, udzielanie rabatów dla fanów czy informowanie o nowościach w ofercie. Słowem – wirtualna tablica ogłoszeń, na której odbiorcy powinni znaleźć wszystkie ważne i ciekawe wiadomości na temat przedsiębiorstwa.

Kim jest mój fan? Kilka słów o statystykach

Statystyki strony to zbór cennych informacji o użytkownikach portalu, którzy zainteresowali się naszym fanpagem. Dzięki tym danym można łatwiej dobrać treści odpowiednie dla grupy docelowej, która najczęściej angażuje się w interakcje ze stroną. Statystyki podzielone są na kilka sekcji obejmujące następujące zagadnienia:

  • polubienia – podsumowanie ilości fanów (zarówno nowych, jak i rezygnujących ze śledzenia profilu) oraz wykres dotyczący źródła polubień,
  • zasięg – podsumowanie interakcji – ilu fanów polubiło, skomentowało, czy udostępniło treści ze strony,
  • odwiedziny – liczba wyświetleń poszczególnych kart strony,
  • posty – zbór treści ze strony przygotowanych przez administratora,
  • osoby – szczegółowe dane demograficzne.

Dla zaawansowanych

Poznając podstawowe zasady prowadzenia fanpage’a na Facebooku, warto zagłębić się w możliwości, jakie oferuje. Mowa tu przede wszystkim o płatnych reklamach, dzięki którym można skutecznie promować udostępniane treści. To szerokie zagadnienie oraz kilka wskazówek na temat samego prowadzenia strony i jej rozbudowy zostaną szerzej omówione w następnym artykule.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *