Czy w twojej firmie warto stosować PMBOK?

Nadszedł czas na ostatnią odsłonę naszego cyklu o metodykach i dobrych praktykach zarządzania projektami. Dwa tygodnie temu przedstawiliśmy 7 rzeczy, które powinniście wiedzieć o PRINCE2. Dzisiaj odpowiemy na cztery podstawowe pytania, które zadają sobie przedsiębiorcy chcący realizować projekt według standardu PMBOK.

Project Management Body of Knowledge

1. Czym jest PMBOK?

W 1983 Project Management Institute (PMI) postanowił usystematyzować dotychczasową wiedzę, doświadczenia i dobre praktyki zarządzania projektami. Efektem tego było stworzenie Project Management Body Of Knowledge (PMBOK). Dzięki temu PMBOK jest pierwszym sformalizowanym standardem zarządzania projektami na świecie.

Do dnia dzisiejszego PMBOK jest najszerszym i najdokładniejszym zbiorem powszechnie akceptowanych dobrych praktyk skupionych wokół kluczowych procesów. Project Managemnt Body of Knowledge pełni obecnie rolę nieocenionego źródła wiedzy w tej dziedzinie.

2. W jakich projektach stosuje się PMBOK?

PMBOK ma być użyteczny dla szerokiego zakresu projektów. W związku z tym jego procesy muszą być wystarczająco wytrzymałe, by dać sobie radę z bardzo dużymi projektami oraz na tyle elastyczne, by znalazły zastosowanie w o wiele mniejszych.

Jednym z najważniejszych kryteriów, który pozwala ocenić czy nasz projekt powinien być zarządzany zgodnie z PMBOK jest stabilność wymagań. Project Management Body Of Knowledge świetnie daje sobie radę w projektach z jasno zdefiniowanymi wymaganiami, które można odpowiednio udokumentować.

Przykładem zastosowania tego standardu w zarządzaniu projektem IT jest case study Procter&Gamble, który w 2009 rozpoczął unowocześnianie oprogramowania IT.

Project Management Body of Knowledge

autor: Stuart Miles

3. Jak przebiega projekt w PMBOK?

Project Management Body of Knowledge kładzie duży nacisk na jedną z głównych cech projektu – jego unikalność. Nie ma zatem jednej drogi do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. To w jaki sposób dostosujesz procesy i zdefiniujesz cykl życia projektu (cykl życia projektu określa fazy, które łączą początek projektu i jego koniec) zależy od ustalonych wymagań i warunków realizacji projektu.

Sam PMBOK obejmuje 5 grup procesowych, 10 obszarów wiedzy i 47 powiązanych ze sobą procesów. Wśród faz występujących w projekcie możemy najczęściej wyróżnić:

  • inicjalizacje projektu (tutaj ma miejsce definiowanie projektu, określenie celów i wymagań oraz podjęcie decyzji o realizacji projektu)

  • planowanie projektu (w tej fazie następuje rozdzielenie odpowiedzialności, konstruowanie budżetu, rozpisanie zadań w czasie, przydzielenie odpowiednich zasobów do zadań i zarządzanie ryzykiem)

  • realizacja projektu (w trzeciej fazie rozpoczyna się realizację przedsięwzięcia, uzgadnia się ostatnie oczekiwania, monitoruje czas i koszty, zarządza zmianą, rozwiązuje problemy i kontroluje ryzyko)

  • zamknięcie projektu (w ostatniej fazie następuje rozpuszczenie zasobów, zamknięcie formalne i mentalne projektu, a także tzw. lessons learned – czyli podsumowanie czego zespół nauczył się nowego podczas realizacji tego projektu)

By efektywnie wykorzystać dobre praktyki zawarte w Project Management Body of Knowledge należy dobrze wybrać opisane w standardzie procesy, narzędzia i dokumenty. Warto w tym celu zapytać specjalistów z niezależnego biura projektów ;).

4. Jakie korzyści dla firmy przynosi PMBOK?

Stosowanie specjalistycznych procesów mijałoby się z celem, gdyby nie przynosiło to określonych dla firmy korzyści. Dobre praktyki i doświadczenia zawarte w PMBOK zapewniają między innymi wzrost rentowności projektu ze względu na lepsze planowanie zasobów i ich kontrolę, ujednolicenie praktyk i standaryzacje procesów. Ponadto PMBOK zwiększa szansę powodzenia projektów wskazując co działa poprawnie, a co warto zmienić. Wielu ekspertów podkreśla także możliwość dostosowania standardów do potrzeb firmy i wielkości realizowanego projektu.

Jeżeli podobała ci się ten post i chcesz być na bieżąco z poradami dotyczącymi rozwijania swojej firmy to zapisz się na nasz newsletter!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *