Czy CSR w małej firmie jest potrzebny?

W naszym kraju CSR kojarzy się głównie z wielkimi, zagranicznymi przedsiębiorstwami, które na niego stać. Małe i średnie przedsiębiorstwa rezygnują z niego, ponieważ nie są świadome z czym tak naprawdę się wiąże. CSR to nie promocja, ale świadome przekonania, że ciąży na nas odpowiedzialność wobec społeczeństwa. Trochę się jej boimy i rezygnujemy. Czy to dobra decyzja?

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. corporate social responsibility) oznacza dążenie przedsiębiorstwa do osiągania nie tylko ekonomicznych celów, ale także społecznych. CSR łączy się ze świadomością przedsiębiorstwa, że jego działania i decyzje nie tylko wpływają na losy tej konkretnej firmy, ale także otoczenia, w jakim się znajduje.

Korzyści z wdrożenia CSR

Stosowanie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu przynosi korzyści zarówno dla samej firmy i jej pracowników, jak i otoczenia.

  • Kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dzięki aktywnej działalności budujemy swoją pozycję na rynku. Tym samym łatwiej będzie nam pozyskiwać nowych partnerów do współpracy oraz utrzymać dobre relacje z obecnymi. Lokalna sława sprawia, że nasza marka jest coraz lepiej rozpoznawalna w otoczeniu.
  • Większe zainteresowanie nowych inwestorów. W oczach inwestorów liczy się zarówno sytuacja ekonomiczna firmy, jak i jej wizerunek na zewnątrz.
  • Lepsze relacje ze społecznością lokalną. Żadna firma nie działa w oderwaniu od jej otoczenia. Pozytywna opinia mieszkańców regionu to krok w stronę pozyskiwania nowych klientów.
  • Pozytywne zapisanie się w świadomości konsumentów.  Coraz więcej osób decydując się na dany produkt czy usługę nie kieruje się jedynie ceną podczas wyboru. Większą rolę odgrywa także wizerunek całej marki, który można budować poprzez działania CSR.
  • Kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach pracowników. Działania CSR motywują pracowników do pracy, którzy widzą, że ich biuro robi WIĘCEJ. Dodatkowo przedsiębiorstwo zyskuje podczas rekrutacji – do aktywnego przedsiębiorstwa chętniej przychodzą profesjonaliści.

Działania powiązane z realizowaniem społecznej odpowiedzialności biznesu powinny odzwierciedlać profil przedsiębiorstwa i jego rutynową działalność. Wówczas CSR nie będzie oderwany od kontekstu, a zamiast tego spójnie uzupełni wizerunek firmy. Idzie to w parze ze wzrostem zainteresowania klientów, a co za tym idzie, wzrostem sprzedaży i zysków.

Pamiętajmy, że CSR to nie klasyczna promocja, która ma przełożyć się na nasze dochody. Kluczowa jest wartość pozafinansowa budująca trwałą pozycję firmy na rynku. Wykorzystując działania CSR wygrywają wszyscy – zarówno firma, jak i jej otoczenie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *