Do czego przydadzą nam się mapy myśli?

Mapa myśli. Kolorowa plansza wypełniona bazgrołami, a może profesjonalne narzędzie do organizowania swoich projektów? Dzięki niej możemy graficznie przedstawić rozbudowane zadanie, nad którym pracujemy. Wielu z nas jest wzrokowcami. Po rozrysowaniu całego projektu łatwiej go przyswoić – na jednej planszy widać całą strukturę. Mapy myśli przydają się także podczas nauki i burzy mózgów, do notowanie kolejnych pomysłów.

Jeśli natłok informacji to Twoja codzienność, warto spróbować rozpisać taką mapę i uruchomić swoją wyobraźnię. Współcześnie to nie tylko plansze dla studentów, ale i przedsiębiorców. Dla tych, którzy szukają nowego spojrzenia na swój biznes. Może podczas rysowania wpadniesz na nowy pomysł?

Mapę myśli można przygotować samemu, korzystając jedynie z kartki papieru i ołówka. W Internecie są także programy do ich tworzenia: od tych najprostszych do naprawdę zaawansowanych.

Korzyści z używania map myśli

Dlaczego warto skorzystać z mapy myśli? Powody wymienione poniżej to tylko część długiej listy zalet, ale dają szeroki obraz na plusy map myśli.

Znasz swój plan działania – rzut oka na odpowiednio przygotowaną mapę myśli przypomni kolejny krok w realizacji projektu.

Radzisz sobie z natłokiem informacji – dzięki graficznemu uporządkowaniu nie umknie Ci żadna ważna sprawa w gąszczu pomysłów i rozwiązań. Nawet jej szczegóły.

Łatwiej zapamiętujesz – ułożenie wszystkiego na jednej planszy w ciągach przyczynowo – skutkowych ułatwi Ci zapamiętanie powiązanych ze sobą informacji.

Rozwijasz wyobraźnię – koncentrując się na przygotowaniu kolejnych fragmentów mapy myśli, musisz pobudzić swoje myślenie wizualne. Na Twojej planszy nie muszą pojawić się obrazki – możesz pozostać przy samych słowach. Ważne, abyś uporządkował wszystko tak, aby później nie mieć problemów z rozszyfrowaniem notatek.

Zastosowanie map myśli

Mapy myśli wykorzystasz w praktycznie każdym obszarze swojego życia: na co dzień, w pracy, a także podczas nauki. Co konkretnie możesz dzięki nim przygotować?

W pracy – podczas planowania strategii marketingowej i strategii sprzedaży. Z mapą myśli możesz również zorganizować swój projekt lub spotkanie, a nawet zaplanować cały biznes.

W nauce – przygotowanie do egzaminów, tworzenie prezentacji, zapisywanie haseł podczas burzy mózgów, organizowanie notatek.

W domu – zarządzanie sobą w czasie, planowanie wydarzeń, ustalanie celów do zrealizowania.

Mapa myśli to kolejny krok w organizowaniu swojej codziennej pracy. Jak przygotować własną mapę? O tym przeczytasz na naszym blogu w czwartek ;)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *