Bądź SMART!

Kogo interesuje stanie w miejscu? Bez chęci do samodoskonalenia trudno mówić o robieniu jakichkolwiek postępów: nie tylko w życiu prywatnym, ale i biznesie. Bezczynne czekanie nie przyciągnie żadnego sukcesu. Własne doświadczenie trzeba zbierać samemu i dobrym sposobem na nie jest dążenie do wyznaczonych celów.

Aby były skuteczne, nie można zapisać ich jako np. „Moja firma będzie lepsza”. Bo co to tak naprawdę znaczy? Sam pewnie dokładnie nie wiesz. Jak zatem zabrać się za opracowanie celów? Polecamy metodę SMART, z której już często korzystaliśmy.

Na czym polega SMART?

Metoda SMART służy do formułowania celu w konkretny sposób. Zgodnie z jej zasadami cele są naszą przepustką do sukcesu, więc należy im poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Korzystając ze SMART, skupiasz się na określeniu swojego celu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej do niego dążyć. SMART to akronim, który po rozbudowaniu opisuje pięć cech idealnie zapisanego celu. Co oznacza każda z liter?

S jak specyficzny

Trudno osiągnąć cel, które nie jest doprecyzowany. Gdy zapisujesz swoje cele, zadbaj o ich szczegóły. Powrócę do przykładu: moja firma będzie lepsza. To zdecydowanie za mało! Co rozumiesz przez „lepsza”? Wybierając cel, musisz bazować na konkretach. Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z pytań pomocniczych. Wyczerpujące odpowiedzi pomogą Ci lepiej sformułować własny cel. Zastanów się, co chcesz osiągnąć, dlaczego chcesz to osiągnąć oraz jak chcesz do tego doprowadzić.

M jak mierzalny

Mierzalność celu jest bardzo ważną cechą. Bez niej trudno byłoby powiedzieć, czy udało się go zrealizować. Wybierz postanowienie, które łatwo sprawdzić. Dążąc do celu, na bieżąco monitoruj swoje efekty. Wprowadzenie konkretnej wartości liczbowej pozwoli Ci szybko określić, czy na przykład zysk przedsiębiorstwa wzrósł już o zakładane 5%, czy może tylko o dwa. To cenna informacja, dzięki której upewnisz się, że realizacja Twojego celu przebiega zgodnie z planem.

A jak ambitny

Osiągnięcie celu, który sprawiał po drodze nieco trudności, na pewno cieszy najbardziej. W przeciwieństwie do zamiarów, których realizacja przychodzi nam z łatwością. Gdy zastanawiasz się nad swoim celem, zadbaj, aby nie był zbyt prosty do osiągnięcia. Dążenie do celu też jest przyjemne. A i na koniec większa satysfakcja, gdy w końcu uda nam się dopiąć wszystko na ostatni guzik.

R jak rzeczywisty

Warto odróżniać ambitne cele od tych nierealnych. Ustawianie sobie wysoko poprzeczki ma sens tylko wtedy, gdy faktycznie możemy coś osiągnąć. Jeśli wiesz, że coś nie ma szans na powodzenie, nie zakładaj, że może się uda. Cele powinny być wyzwaniem, ale nie zniechęcać do siebie ponadprzeciętnym poziomem. Rzeczywisty cel będzie dla Ciebie lepszym punktem odniesienia.

T jak terminowy

Wybierając swój cel, nie zapomnij wyznaczyć mu deadline. Jeśli dasz sobie nieograniczoną ilość czasu, nic nie zmotywuje Cię do zrobienia pierwszego i kolejnych kroków. Z kolei tykający zegar jest dobrym motywatorem, który przypomina, że coś sobie (lub komuś) obiecałeś. Głupio tak złamać dane słowo, prawda? Dzięki wyznaczeniu sobie konkretnego przedziału czasowego, będziesz zmierzać do konkretnego punktu w przyszłości.

Jak widać, formułowanie celu z metodą SMART jest o wiele prostsze. Uzupełnij go krok po kroku, zgodnie z opisanymi wyżej założeniami. Życzę powodzenia w osiąganiu swoich zamiarów!

[sc:blogmsp ]

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *