5 systemów ERP, które warto znać

Zarządzając małą firmą, na barkach właściciela spoczywa wiele odpowiedzialności. Niezależnie od branży, celem każdego przedsiębiorcy jest wzrost jego firmy. Aby tego dokonać, zyski powinny przewyższać, co do wartości koszty jej prowadzenia. W tym celu przedsiębiorcy dwoją się i troją, aby najbardziej optymalnie zarządzać magazynem, odpowiednio rozplanować produkcję, kontrolować księgowość oraz finanse firmy.

Dobry lider nie zapomina przy tym o swoim zespole – kwestie kadr i płac to przecież z perspektywy pracownika trzon współpracy. Sprzedaż z kolei nie mogłaby się odbywać bez klientów, którzy w dzisiejszych czasach, posiadając szeroki wybór produktów i usług, liczą na indywidualne traktowanie. Dobre zarządzanie relacjami z klientem jest podstawą sukcesu niemal każdej firmy.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, tymi działaniami można zarządzać za pośrednictwem kartki i długopisu, ewentualnie odpowiednich pakietów biurowych. W pewnym momencie firma rozrasta się, przybywa nowych klientów, a proces sprzedaży, zamówień oraz zarządzania magazynem rozrasta się do stopnia, że bieżące kontrolowanie wszystkich tych obszarów za pomocą arkusza kalkulacyjnego staje się nieefektywne.

Na pomoc przychodzą producenci systemów ERP (ang. Enterprise Resource Planning), czyli systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Niniejszy artykuł pozwoli przybliżyć niektóre z nich.

Microsoft Dynamics GP

erp1

Zestawienie otwiera produkt Microsoftu. Jest to rozbudowany system, umożliwiający managerom kontrolę przedsiębiorstwa pod każdym możliwym kątem. Dzięki innowacyjnym narzędziom, użytkownicy systemu mogą tworzyć i delegować zadania oraz zarządzać każdym elementem procesu. Oprogramowanie przeznaczone jest zarówno dla małych jak i średnich firm, pozwala na kontrolę i automatyzacją zarządzania obszarami dystrybucji, produkcji, sprzedaży detalicznej dzięki w pełni konfigurowanym narzędziom: Accounting, Business Intelligence, CRM, Human Resources, Inventory Management, Manufacturing, Project Management, Supply Chain Management.

Zalety:

– rozbudowany i funkcjonalny moduł CRM,

– szczegółowy i w pełni konfigurowalny system raportowania kosztów, sald, stanów magazynowych, zasobów ludzkich w możliwością dobrania wybranych przez przedsiębiorcę wskaźników,

– rozbudowany moduł zarządzania projektami oraz czasem, zagrożeniami i budżetem,

– możliwość zarządzania zamówieniami poprzez platformę.

Wady:

– obsługiwany wyłącznie na platformie Microsoftu,

– zarządzanie zamówieniami publicznymi wymaga zakupienia dodatkowych rozwiązań.

4

Oracle JD Edwards

erp2

Jest to elastyczne oprogramowanie firmy Oracle, które można rozwijać wraz ze zwrotem swojej firmy dzięki modułom. Oracle Jd Edwards jest bowiem dostosowywalne i zawiera tylko te aplikacje, które są potrzebne w danej chwili. Dodatkowo umożliwia wprowadzenie innych, gdy zajdzie taka potrzeba.

Oprogramowanie wyróżnia się na tle innych, ze względu na wyjątkowo dopasowane pakiety dla różnych gałęzi przemysłu. Zaimplementowano nawet pakiety dla rolnictwa, których nie uwzględnili producenci innego oprogramowania. Drugim wyraźnym plusem tego rozwiązania jest bardzo rozbudowany system księgowy, umożliwiający zarządzanie aktywami i inwestycjami, generując przy tym rzetelne i wnikliwe raporty księgowe.

Zalety:

– największa wśród przedstawionych pakietów ilość modułów przystosowanych typowo do określonych branży,

– działa na wszystkich platformach i tabletach (usługa SaaS),

– bogaty system raportowania i rozbudowy aplikacji według własnych potrzeb.

Wady:

– każdy z wymaganych modułów jest płatny, licencje na poszczególne z nich wahają się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy dolarów.

5

SAP business All in One

erp3

SAP jest nawiększym na świecie dostawcą oprogramowania ERP dla aplikacji biznesowych. Grupą docelową systemów SAP są duże przedsiębiorstwa, jednak SAP tworzy wersje swojego oprogramowania również dla małych i średnich firm: Business One All-in-One oraz Business ByDesign.

W porównaniu do pełnej wersji systemu, jego wdrożenie wymaga znacznie krótszego czasu oraz mniejszych kosztów. System zawiera aplikacje do planowania zasobów przedsiębiorstwa, zarządzania relacjami z klientami oraz dostawcami. Posiada również moduł do zarządzania magazynem oraz produkcją. Dla rozwijających się firm, system zapewnia prostą ścieżkę migracji do produktu SAP Enterprise. SAP Business All-in-One można zintegrować z narzędzi stacjonarnych, takich jak IBM Lotus Notes, Microsoft Office oraz Microsoft Excel.

Zalety:

– SAP jest liderem na rynku oprogramowania ERP, wdrażając ten system w przypadku sukcesu firmy, łatwo przejść do wersji Enterprice,

– jako popularny system posiada bardzo dobrą dokumentację oraz rozbudowany system szkoleń dostępny na rynku (również bezpłatnie),

– niska cena w wersji podstawowej.

Wady:

– brak wersji desktopowej.

5

Epicor

erp4

Epicor oferuje ogromny zakres usług i pomaga w sposób elastyczny i dostosowywać się do ciągle zmieniających się wyzwań, z którymi często borykają się przedsiębiorstwa. Z systemem  Epicor użytkownicy mogą wdrożyć i zintegrować działania i zadania tak, aby pracownicy mogli skupić się na bardziej istotnych aspektach działalności. Ten pakiet all-in-one obniża koszt posiadania aplikacji, zwiększając szanse na szybki zwrot z inwestycji, co wpływa bezpośrednio na dalszy wzrost firmy. System posiada również wersję desktopową obsługiwaną na wszystkich popularnych systemach operacyjnych.

Zalety:

– jest to rozbudowany system dostosowany do obsługi wielu branż biznesowych,

– wspiera 35 języków, w tym polski,

– jego cena jest optymalna, w stosunku do szerokiej gamy usług i możliwości, jakie oferuje.

Wady:

– brak systemu do obsługi zamówień publicznych.

5

Open ERP

erp5

Ostatnim z prezentowanych systemów jest Open ERP. Jak sama za siebie wskazuje nazwa, jest to system Open Source’owy, a więc całkowicie bezpłatny. Open ERP zrewolucjonizował rynek małych i średnich firm, które bardzo często nie chcą inwestować dużych środków na rozwój oprogramowania, które wydaje się im zbędne.

Open ERP jako bezpłatna aplikacja z możliwością jej rozwoju jest więc ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. System posiada bardzo dużo modułów, które zawarte są w podstawowym pakiecie. Możliwa jest instalacja dodatkowych modułów udostępnianych przez użytkowników. Instalowanie tego typu modułów może być jednak niebezpieczne ze względu na występujące błędy. Posiadanie takiego oprogramowania wymaga wiedzy informatycznej, aby utrzymywać oprogramowanie i niwelować ewentualne błędy.

Reasumując, Open ERP jest często pierwszym krokiem małych firm w stronę rozwoju informatycznego. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z tego oprogramowania, trzeba je dostosować do własnych potrzeb. W przypadku licencji Open Source pozostawia to przedsiębiorcę ze sloganem: „dla chcącego, nic trudnego”!.

Zalety:

– bezpłatna licencja,

– możliwość przeprogramowania systemu do własnych potrzeb,

– szeroki wybór dodatków i bezpłatnych modułów.

Wady:

– aplikacja nie jest wolna od błędów,

– korzystanie z Open ERP zdecydowanie wymaga dostosowania systemu do potrzeb firmy, co wiąże się z pracami nad oprogramowaniem lub koniecznością zatrudnienia zespołu IT w tym celu.

3

[sc:blogmsp ]

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *