5 pytań o… pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie strony to nieodłączny element sukcesu danej witryny w Internecie. Im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym większa szansa, że to do nas trafią klienci. Każdy, kto prowadzi biznes w sieci powinien przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Na czym polega pozycjonowanie strony internetowej w praktyce? Czy firmy z sektora MŚP mogą sobie pozwolić na taki wydatek? A może to wcale nie jest takie drogie, a przynosi same zyski? Na te i inne pytania odpowie Bartosz Borkowski, SEM Director w Virtal sp. z o.o.

Na czym polega pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie to optymalizacja strony wykonywana w celu poprawy widoczności w wyszukiwarce, czego efektem jest zwiększenie tzw. ruchu organicznego (darmowy ruch z wyszukiwarek). Działania SEO (Search Engine Optimization) dzielimy na działania on-page oraz off-page. Pierwsze z nich związane są ściśle z samą stroną internetową (np. zmianami w strukturze nawigacyjnej strony, eliminacją błędów, dodaniem unikalnej treści itd.), natomiast druga grupa to czynniki, które są poza nią. Zaliczamy do nich m.in. umiejętne pozyskiwanie linków z jakościowych źródeł, korzystanie z produktów Google takich, jak G+/Google Maps, a nawet uświadamianie klienta do wspierania tego procesu na własną rękę (jeżeli jest taka możliwość).

Na początku przygody z pozycjonowaniem optymalizujemy naszą stronę. Wielkość optymalizacji zależy od rozmiaru strony. Jeżeli klient ma duży serwis, w grę wchodzi stworzenie dokumentacji, czyli zbioru wytycznych i wskazówek dla osób, które są odpowiedzialne za realizowanie tych zaleceń.

Kolejnym krokiem jest dobór słów kluczowych, czyli fraz, które są najważniejsze w działalności danego przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że im bardziej konkurencyjne słowo kluczowe, tym trudniej je pozycjonować, wpływa to również na sam koszt pozycjonowania. Następnym działaniem jest pozyskiwanie wartościowych linków do danej strony.

Warto pamiętać, że pozycjonowanie to proces, w który należy zainwestować odpowiednie środki. Kiedyś niestety polegało to na masowym pozyskiwaniu linków i to wystarczało, aby strona była wyżej w wyszukiwarkach. Obecnie liczy się całościowy obraz strony w Internecie, w tym obecność i aktywność w mediach społecznościowych oraz wartościowa dla użytkownika treść na stronie pisana w miarę regularnie. Ważnym elementem jest pozyskiwanie rekomendacji od klientów. Dobre opinie od naszych kontrahentów ułatwią nam wypozycjonowanie naszej strony.

Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe?

Na pewno warto spróbować pozycjonować swoją stronę www, jeżeli nasz biznes oparty jest na Internecie – prowadzimy np. sprzedaż za pośrednictwem sklepu online. Dzięki pozycjonowaniu możemy zwiększyć poziom ruchu organicznego, czyli liczbę użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę z wyszukiwarek. Pamiętajmy, że to nasi potencjalni klienci, a ich decyzje przekładają się na zyski naszego przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

Koszty zależą przede wszystkim do wielkości strony internetowej – będą niższe w przypadku lokalnej witryny, a wyższe, gdy prowadzimy duży serwis. Najprostszy model opłat w Virtalu to stały ryczałt oraz dodatkowe bonusy za frazy. Ten pierwszy pobierany jest do czasu, aż słowa kluczowe wybrane przez klienta nie pojawią się odpowiednio wysoko w wynikach wyszukiwarki. Bonusy za frazy pobierane są zgodnie z ich konkurencyjnością. Im słowa są bardziej konkurencyjne, tym wyższy koszt dla klienta.

Pod uwagę brane jest także ich miejsce na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania (odpowiednio kategorie z pozycjami 1-3,4-5,6-10). Opłaty naliczane są dziennie. Oznacza to, że jeżeli dana fraza wypadnie poza pierwszą dziesiątkę (pierwszą stronę wyszukiwarki) to nie jest już brana pod uwagę podczas rozliczenia. Ostateczna kwota do zapłaty wyliczana jest poprzez zsumowanie wszystkich stawek dziennych.

Oczywiście, klient dokładnie wie, ile wyda na bonusy przez dostęp do panelu z pozycjami i kosztem za frazy. Czasami jest ustalany maksymalny koszt faktury, dzięki któremu klient jest pewny, że nie zapłaci więcej niż było to ustalane, pomimo wyższej kwoty za bonusy.

Po jakim czasie widać efekty pozycjonowania strony? Co powoduje, że można utracić pozycję w wyszukiwarce?

Efekty pozycjonowania mogą być bardzo różnorodne. Działa to inaczej niż w przypadku wykupienia, np. reklamy Google AdWords, której efekty widoczne są od razu po skonfigurowaniu kampanii i zasileniu budżetu. Proces pojawiania się fraz w wyszukiwarce może trwać od miesiąca do trzech. W tym czasie pozycja strony jest ruchoma – może najpierw pojawić się w pierwszej setce wyników wyszukiwania, później z czasem pozycjonuje się coraz wyżej.

W przypadku fraz, które są bardziej konkurencyjne, proces wchodzenia witryny do pierwszej dziesiątki jest dłuższy i cięższy. Obecnie nie da się łatwo „przechytrzyć” Googla i zająć wysoką pozycję w wyszukiwarkach na strategiczne słowa kluczowe dzięki umiejętnemu wykorzystaniu jego błędów.  Cały proces może rozciągnąć się w czasie – pozostaje nam cierpliwie czekać na jego efekty. Czasami jednak może okazać się to mało opłacalne dla klienta.

Jeśli chodzi o działania, które powodują utratę wypracowanej przez nas pozycji, to możemy wymienić ich co najmniej kilka : zabiegi wykonywane przez Google, działania podejmowane przez właścicieli strony, nieprawidłowe wywiązywanie się z powierzonych zadań przez firmę pozycjonującą, szkodzące działania konkurencji.

Pierwsze, niezależne od nas, to zmiana w algorytmie wyszukiwania opracowanego przez Google. Serwis często informuje o większych i mniejszych modyfikacjach. Powodują one wahania pozycji naszej witryny na strategiczne frazy. Warto być na bieżąco z tymi zmianami– obecna Panda doczekała się niedawnokolejnej aktualizacji.

Błędem popełnianym przez właścicieli stron internetowych, jest np. nagminne kopiowanie treści. Jeżeli wkleimy jakiś tekst na naszą witrynę bez podania linka do źródła, nie „pokażemy” mechanizmom Google, że świadomie skopiowaliśmy daną treść. Wielu osobom wydaje się, że zyskują interesujące teksty, tym czasem takie kopiowanie od innych przynosi same szkody. Dodatkowo łamią przy tym prawa autorskie. Właściciele przedsiębiorstwa czasami „za plecami” firmy, której zlecili pozycjonowanie, dokonują poważnych zmian w strukturze strony (np. adresów URL). To także skutkuje niepowodzeniem podczas procesu pozycjonowania witryny.

Kiedy warto zatrudnić specjalistę od pozycjonowania, a kiedy zlecić to zewnętrznej firmie?

Decyzja zależy od naszej kalkulacji kosztów. Jeśli mamy duży serwis i stać nas na zatrudnienie specjalisty, to warto na nim polegać. Wiemy, że będzie on przy nas i zajmował się jedynie naszą witryną. Pamiętajmy jednak, że naszym obowiązkiem jest ułatwienie zdobywania nowej wiedzy takiemu pracownikowi – np. poprzez dofinansowywanie szkoleń.

Natomiast jeżeli jesteśmy firmą lokalną i nie dysponujemy dużym budżetem lepiej jest powierzyć pozycjonowanie firmie zewnętrznej. Ma ona niezbędną bazę wiedzy oraz profesjonalne narzędzia, które wykorzysta do wzmocnienia pozycji naszej strony www w wynikach wyszukiwarki jaką jest na przykład  Google.

Dziękuję za rozmowę.

ramka---przedstawienie-rozmówcy

Jeśli zainteresował Cię temat pozycjonowania strony internetowej i szukasz firmy, która mogłaby się tym zająć, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać najlepszego wykonawcę, zgodnie z Twoimi potrzebami i założonym budżetem. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *