3 narzędzia budowania marki B2B

Narzędzia budowania marki to metody komunikowania się z klientami. W jaki sposób można im przekazać nowości na temat marki i produktów? Jest kilka pomysłów, wśród których wybrałam trzy najpopularniejsze: sprzedaż osobistą, Public Relations oraz reklamę. Sprawdź, jak dzięki nim nawiązać dialog z konsumentem oraz zapoczątkować trwałą znajomość.

Sprzedaż osobista

W przypadku B2B jest priorytetowym narzędziem, ponieważ dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientem jest nam łatwiej zbudować długofalowe relacje.

Mówiąc „sprzedaż osobista” myślimy o kontakcie twarzą w twarz z potencjalnym klientem. Naszym celem jest doprowadzenie do zakupu. Aby to nastąpiło, nie możemy potraktować naszego kontrahenta jak jednego z wielu. Przygotowanie spersonalizowanej oferty pozwoli nam lepiej wczuć się w jego potrzeby i zaproponować konkretne rozwiązania jego problemów.

Sprzedaż osobista to wymagające narzędzie. Trzeba mieć umiejętności interpersonalne takie, jak komunikatywność, czy wywieranie wpływu na drugą osobę. Handlowiec powinien być kopalnią wiedzy na temat własnego produktu. Klienci z rynku B2B często potrzebują technicznego wsparcia. Jako sprzedawca nie możesz pozostać obojętny na te wymagania.

Dlaczego sprzedaż osobista jest ważna? Dzięki niej mamy wpływ na to, jak widzą nas klienci. Możemy kreować wizerunek naszej marki podczas bezpośredniego kontaktu z kontrahentem. Oczywiście ważne jest to, co sprzedajemy, ale także to, w jaki sposób się zachowujemy. Zwracajmy uwagę na szczegóły i to, jak odbiera nas klient. Każdy kontakt z marką pozostawia po sobie jakieś wrażenie.

Public Relations

Celem PR jest zainteresowanie szerokiej publiczności naszą marką. Wykorzystujemy do tego często media, których zasięg obejmuje szeroką grupę docelową. Jednak Public Relations to o wiele więcej działań. Ich wspólnym mianownikiem jest pewna przewaga nad reklamą. PR dociera nawet do osób, które zupełnie nie są zainteresowane spotami reklamowymi.

Prawdą jest, że trudno zaciekawić dziennikarza notatką prasową. Jego skrzynka e-mailowa jest codziennie zalewana podobnymi informacjami. Nie jest to powód, aby zupełnie zrezygnować z tworzenia wiadomości prasowych, ale na pewno warto je dopracować. Poświęcony czas zaowocuje zainteresowaniem poczytnych magazynów

Zanim zaczniesz płacić za reklamy, postaraj się udoskonalić PR w swojej firmie. Sprawdzaj, jak reagują na niego odbiorcy. Starannie przemyślane działa Public Relations świetnie oddziałują na budowanie marki. Stwórz unikalną opowieść o swoim przedsiębiorstwie, a później zadbaj, aby trafiła w odpowiednie miejsce.

Reklama

Czy reklama w obecnych czasach ma jeszcze sens? Każdy z nas jest codziennie bombardowany różnymi przekazami z gazet, radia, czy telewizji. Zainteresowanie odbiorcy to trudna sztuka, więc firmy testują różne style komunikacji. Stawiając na rozrywkowy, zadbaj, aby humor nie był jedynym przekazywanym elementem. Opowiadanie anegdotek może wywoła uśmiech na twarzy odbiorców reklamy, ale raczej nie wpłynie na budowanie wizerunku Twojej marki. Reklama bez konkretnej wiadomości ofertowej jest mało skuteczna. Znajdź złoty środek i zaplanuj przekaz reklamowy bazujący na faktach, ale nie w oderwaniu od emocji.

Reklamowanie się w środkach masowego przekazu jest raczej drogie. Na regularne korzystanie z niego mogą sobie w zasadzie pozwolić jedynie duże firmy. Co z przedsiębiorstwami, które nie mają milionowych budżetów? W ich przypadku można skorzystać z nieco tańszej reklamy w prasie branżowej. To dobry sposób na dotarcie do segmentu B2B. Na pewno znasz czasopisma, które są popularne w Twojej działalności. Wiesz też, kto jest ich grupą docelową. Połączenie tych wiadomości pozwoli Ci dotrzeć do osób konkretnie zainteresowanych Twoją branżą. W prasie specjalistycznej możesz wykorzystywać jednocześnie PR oraz reklamę.

Więcej na temat narzędzi budowania marki B2B można przeczytać w książce „Zarządzanie marką w segmencie B2B” Ph. Kotlera oraz W. Pfoertscha.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *